Türkiye'deki iç göç hareketinin iki durumlu ve çok durumlu logit modelle incelenmesi
Investigation of interval migration in Turkey with binary and multinomial logit model
  1. Tez No: 130033
  2. Yazar: S. OYA OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ EMEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Nominal çıktılar için ele alınan modeller genellikle bağımlı değişken sürekli olduğunda kullanılır. Modelde, bireyin davranışı, tercih modellerine karşılık gelmektedir. Kesikli tercih modelleri olarak anılan iki durumlu (binary) ve çok durumlu (multinomial) modeller bireyin davranışını ortaya koymaktadır. İkili tercih modelleri, bireylerin iki alternatif arasında bir tercihle karşılaştığını ve tercihlerin bireysel özelliklere bağlı olduğunu varsayar. Bununla beraber, bağımlı değişken iki durumlu olduğunda doğrusal regresyon modelinin uygulanması oldukça güçtür.Bu nedenle böyle zamanlarda iki durumlu logit modelin genelleşmiş hali olan çok durumlu logit model kullanılır. Çok durumlu modeller, sonucun ikiden daha fazla alternatifler arasındaki tercihe bağlı olduğu kalitatif tercih modelleridir. Çok durumlu logit model sosyal bilimlerde sıralı olmayan kategorik değişkenleri analiz etmede yaygın olarak kullanılır(Üçdoğruk, 2002). Çalışmanın temel amacı, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü (HÜNEE) 1998 Nüfus ve Sağlık Araştırması verilerinden yararlanarak iç göç hareketini incelemektir. İç göç sonucu oluşan hızlı nüfus artışı ve sosyo ekonomik yapı değişimleri, sağlıksız kentleşme ve gecekondulaşmaya sebep olmaktadır. İncelemeyi yaparken ikamet durumu, eğitim ve yaş bilgileri kullanılarak, iki durumlu ve çok durumlu logit model aracılığıyla parametreler tahminlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Models for nominal outputs are usually used when dependent variable is continuous. In this model, behavior of an individual is a response to choice models. These binary and multinomial models which are known Discrete choose models put forward individual's behavior. Binary choice model supposes that every individual has a choice between two alternatives and this choice depends on individual characteristics. In addition to this if dependent variable is binary it is very hard to use Linear regression model. Because of this, under these conditions, we use Multinomial logit model, which is general form of Binary logit model. Multinomial logit models are qualitative choice models which are used when the choice depends on the result of having more than two alternatives. Multinomial logit models are usually used in social sciences where there is an analysis of non-ordered categoric variables. The aim of this study is to examine the internal migration action by using Hacettepe University Institute of Population Studies health and population studies data in 1998. Increases in population and change in social-economic structure that occur as a result of internal migration causes unhealty urbanization. During the research place of residence, education, ages of household heads of data. And we estimate the parameters with Binary and Multinomial logit models. VI