Hastane ve sağlık kuruluşlarında proje yönetimi ve destekleyicili klinik araştırmalar düzeneğinin oluşturulmasına yönelik bir örnek uygulama
Project management and constitution of the sponsored research system in hospitals and healthcare organizations: An exemplary application
- Tez No: 130056
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER MENDERES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Proje yönetimi iş süreçlerini planlama ve denetlemede özel yöntemler ve iyi iletişimin sağlanabileceği örgüt yapıları önermektedir. Proje yapısı etkinliklerin, risklerin, kısıtların daha iyi tanımlanarak güçlüklerin aşılmasında üstünlük sağlamaktadır. Böylece gelişen, karmaşıklaşan ve her geçen gün rekabetin arttığı günümüz değişken çevresel koşullarına uyum sağlamada önemli kazanımlar sunmaktadır. Projenin sorumluluğunu proje yöneticisi taşır. Proje yöneticisinin projeyi tasarlaması, gelişimini izlemesi, farklı süreçleri denetlemesi beklenir. Proje yöneticisinin tüm bunlar için bir dizi uzmanlık bilgisine ve özel yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Proje yönetiminin temel öğelerinden biri de takım üyelerinin bilgi ve deneyim paylaşımıdır. Başarı ise bu paylaşımın iyi işlemesinde ve hedefe yöneltilebilmesindedir. Yakın gelecekte, proje yönetimi ürün yönetiminin yerini alarak örgüt yapılarında kalıcı değişikliklere yol açacaktır Bu çalışmayla bir araştırma ve uygulama hastanesinde, proje yönetimi yöntem ve tekniklerinin uygulanarak destekleyicin klinik araştırmalar düzeneği oluşturulmuştur. Bunun için öncelikle SWOT çözümlemesiyle proje kararı alınmıştır. Daha sonra Türkçe ve yabancı literatür taranarak proje yönetiminin diğer alanlarda uygulamalarıyla ilgili bilgiler derlenmiştir. Derlenen bilgiler ışığında hastane hizmetlerinde, düzenek oluşturmada proje yönetimi yöntem ve tekniklerinin uygulanabilirliği sınanmıştır. Proje yönetimiyle alt süreçler ve alt süreçlerin bütünleştirilmesiyle bir düzenek oluşturulmuştur. Son olarak konuyla ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Project management suggests the constitution of organization which may provide specific methods and decent communication at planning and overseeing the work processes. The project origin secures to get to overcome difficulties by better defining the limits, the risks and the activities. Thus, it presents important benefits to get the compatibility at the variable enviromental conditions of the present day which improves, gets more complexed and the competition increases within from day to day. The project manager has the responsability of the project. Planning the project, following its progress and auditing divergent processes is expected from the project manager. Project manager has to have certain exceptional competencies and expert knowledge for all these activities. One of the principal compenents of the project management is knowledge and experience sharing among the team members. Then the success comes with well processing and the target orientation of this sharing. In the near future, project management will lead to permanent modifications on the constitutions of the organizations by replacing the product management. In this study, a sponsored clinical research system in a research and application hospital is composed by applying project management methods and technics. In this connection, first of all the project management decision is made by SWOT analysis. Turkish and foreign literature is searched thoroughly afterwards and the information about the other application areas of the project management is obtained. In the light of the information obtained it is tested that the project managemet methods and technics are reasonnably applicable in the hospital services while composing a system. Sub-processes are composed by project management and a system is composed by integrated processes. The suggestion about the subject is discussed for the last word. VI