Türkiye'de yatırım fonlarının getirileri açısından karşılaştırılması ve performanslarının değerlendirilmesi
Comparisan in terms of return and performance evaluation of Turkish mutual funds
  1. Tez No: 130058
  2. Yazar: BURÇAK MÜGE TUNAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN BARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Harry Markowitz' in ortaya koyduğu, yatırım dünyasında riskin dağıtılması ve portföy yönetimi kavramları, kolektif yatırım kuruluşlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kolektif yatırım kuruluşları altında sınıflandırılan yatırım fonları, Türkiye'de ilk kez 1987 yılında Sermaye Piyasasında yerini almış, 90' lı yıllardan 2000' lere gelirken ise yatırım fonlarına yönelen kuruluşlardaki gelişmeler ile portföy büyüklüklerinde de önemli artışlar görülmüştür. Günümüzde, riskin dağıtılması ve tasarrufların yatırımlara dönüştürülmesinde etkin işlerlik sergileyen kurumlar arasında gösterilen kolektif yatırım kuruluşları, daha da yaygın faaliyet göstermeye devam etmiştir. Faaliyet alanını hızla genişletmeye devam eden yatırım fonlarının performanslarının değerlendirilmesi de aynı oranda önem kazanmıştır. Portföy performansının değerlendirilmesi sürecinde karşılaşılan başlıca zorluklar; (1) karşılaştırma kriterlerinin (benchmark) etkin ve doğru seçimi, (2) en doğru ve en az sapmalı performans ölçüm yönteminin kullanımı ve (3) yüksek ve düşük performansın belirlenmesinde ölçümün istatistiki anlamlılığı olarak belirtilebilir. Yatırım fonları, diğer yönetilen portföylerden farklı olarak, uzun dönemli ve kesintisiz veri gözlemini olanaklı kıldığı için yaygın olarak portföy performansını değerlendirme analizlerine konu olmaktadır. Bir portföyün performansı, fon yöneticisinin seçicilik ve zamanlama yeteneğinin bileşimidir. Portföyün üstün performans göstermesi, portföy yöneticisinin piyasa koşullarına göre portföye alacağı menkul kıymetleri seçimi ve söz konusu menkul kıymetleri alım - satım zamanlaması ile, etkin piyasa hipotezinin aksine, yüksek kazanç sağlaması anlamına gelmektedir. Söz konusu portföy yönetim başarısının ne derece gerçekleştiğinin ölçülmesi ise tasarruf sahiplerine çeşitli yatırım alternatifleri arasında yapacakları tercihlerinde yol gösterici bir ölçüt olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concepts of risk diversification and portfolio management, introduced by the seminal work of Harry Markowitz, rendered the investment companies among the most popular capital market institutions. Mutual funds, one of the most extensively operating investment companies, was introduced to the Turkish Capital Market in 1987, and recorded developments for the industry with the rapid growth of portfolios in amount and number from 1990s up until 2000s. Today, the investment companies are considered among the top institutions in providing efficiency in turning savings into investments with an increasing popularity. With the drastic growth of mutual funds, increasing emphasis has been placed on the question of proper performance evaluation. There exists three sources of controversy concerning the managed portfolio performance evaluation process; (1) the benchmark efficiency, (2) question of the use of proper and the least biased measure, and (3) the statistical power of the measure to detect the statistically significant under or over - performances. Mutual funds, as a representative of managed funds industry, have been preferred by the analysts for the performance evaluations, since they provide long-term and continuous datum unlike any other managed portfolios. The performance of a managed portfolio is a combination of both the portfolio manager's market timing and selectivity ability. A portfolio exhibiting superior performance, contrary to the efficient market hypothesis, outperforms the market as a result of the manager's ability in selecting the assets to be included in the portfolio and the market timing of buying and selling them in consideration with the market conditions. The assessment of the portfolio manager's success, on the other hand, affects the preferences of the investors among a variety of investment choices.