İslami Hukuku'nda düşünme ve fikir hürriyeti
Freedom of thought and opinion in Islamic Law
- Tez No: 130066
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ESKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET İnsan temel hak ve özgürlüklerinin en çok konuşulduğu bir dönemde yaşıyoruz. Düşünce ve Fikir Hürriyeti, ülkemizde hâlâ aktüalitesini koruyan bir kavram olmaya devam etmektedir. Konuyu insan haklan bağlamında ele aldığımızda, bu durum, bireyin tüm davranışlarının ve manevi kişiliğinin oluşmasında temel hareket gücünü oluşturmaktadır. Hürriyetlerin, doğal sınırlar içerisinde kullanılmasına müdahale edilemez. Çünkü kadın-erkek her fert, düşünce eylem ve ifade hürriyetine sahiptir. Her insan anasından hür olarak doğmuştur. Kendisine ve başkalarına zarar vermediği sürece kimse, bu doğal hakkını kullanmasına engel olamaz. Hür olmak hem hak hem vazifedir. Fertler, serbest bir şekilde düşünebildikleri ve düşündüklerini açıklayabildikleri gibi, diledikleri şekilde inanma ve inandıklarını yaşama hakkına da haiz olmalıdır. Dünyada onurlu ve haysiyetli bir yaşam sürmek için düşünce ve fikir hürriyetinin olabildiğince geniş tutulması bir ihtiyaç olduğu gibi, dinin hükümlerini anlayarak uygulaması noktasında bu hürriyet, büyük önem arz etmektedir. İslâm'ın temel kaynaklarında bilimsel incelemeyi, fikir ve düşünmeyi engelleyen hiçbir unsur yer almamaktadır. Aksine Kur'an, aklı kullanmayı tefekkürü ve teemmülü teşvik etmekte, taklitçiliği şiddetle eleştirmekte, Hz. Peygamber ise fikir ve düşünceyi, taklidi imandan tahkiki imana ulaşmak için bîr basamak kabul etmektedir. Çünkü dinde mükellefiyetin ilk şartı, düşüncenin de kendisinden neş'et ettiği akıldır. Zaten İslam'ın aklı muhatap alan, onu işlevselleştirerek taklitten uzaklaştıran, özgür fikirlere değer veren, düşüncenin önündeki engelleri kaldırmaya çalışan bir din olduğundan şüphe yoktur. Bununla birlikte İslâm hukuk tarihinde farklı yorum ve düşünceler bazen küfürle itham edilmiş, özellikle farklı mezhep mensupları kendi ekolünü tercih etmeyen kimselerin fikirlerini Kur'an ve Sünnet kritiğine tabi tutmadan reddetme yoluna gitmişlerdir. Temel hak ve hürriyetlerin en önemlilerinden olan Düşünce ve Fikir hürriyetinin olmadığı veya kısıtlama yoluna gidildiği toplumlarda taasub, baskı, üretimsizlik, aşın gelenekçilik, ön planda olmuş; böyle toplumlarda sosyal, fikri ve iktisâdi alanlarda bir gelişme kaydedilememiş, baskı ve haksız kurallar durağanlık, kokuşma ve çürümeyi de beraberinde getirmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We have been experiencing the modern age in which principal human rights and freedoms have been most disscussed. In our country, freedom of thought and opinion is a leading matter keeping its currency yet Freedom of thought, when considered in conjuction with human rights, is fundamental motive of individual in formation of his spiritual personality and in all his behavior. Enjoyment of freedoms within natural limitations can not be hindered. Because every individual, man or woman, has freedom of thought, action and expression. Human being is innately free. In so far as one does not injure oneself or others, nobody can set a block to the enjoyment of this natural rights. To be free is not only a right but also a duty. Individual may and should both think freely and reveal what he has thought and, believe and put into practice what he believed as he wishes. It is, however, a necessity and requirement that freedom of thought and opinion should be widened and given far more place as possible in order to live a honorable, worth-living and respected life, and in this respect that freedom has a crucial significance for carrying out religious statements by understanding them properly. There is no implication of obstruction with regard to the scientific investigation and intellectually and rationally thinking in the main sources of Islam. On the contrary, Islam encourages people to reasoning, contemplation and reflection, and vehemently stands against imitation; and Mohammad the Last Prophet recognized the thinking and reasoning as a necessary step to reach out of false faith into the true one. For, firstly requisite for liability in religion is reason from which thinking would arise. It is certain that Islam is a religion which has accepted primarily reason, and took it, making functional, away from imitation, and gave merit to the freely thinking and tried to get rid of obstacles which had been blocked thought However, in the history of Islamic jurisprudence, different interpretations and views were occasionally accused of heresy. Particularly some followers of different sects refused to accept the views of a man who had not adopted their way without discussing them in the light of Qoran and Tradition. In those societies in which there was no room for freedom of thought and opinion and as such that freedom was restricted, fanaticism, despotism, unproductivity and extreme traditionalism had been current;and also in that societies, therefore, there was no social, intellectual and economical development; despotism and unjust regulation carried the corruption and depravity along with itself. «SSS3»