Cihat ve terör açısından haricilik
The Course of kahawarij from sight of jihad and terror
  1. Tez No: 130067
  2. Yazar: MAHMUT KAZMAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET İslâm'ın doğuşundan bu yana geçen zaman içinde, İslâm dünyasında bir çok mezhepler doğmuş, gelişmiş, ortadan kalkmış veya hâlâ mevcudiyetini korumaya devam etmiştir. Bu mezheplerin doğuşundan itibaren, aralarındaki münasebetler bazen fikir, bazen savaş alanlarında mücadele, yahut işbirliği halinde tezahür etmiştir. Siyasî, dinî ve içtimaî karakterdeki fikir ayrılıkları birbirine düşman gruplar meydana getirmiştir. Bunlardan birisi de Hâricilerdir. Çalışmamızın birinci bölümünde“cihad”kavramına yer vererek Haricîlerdeki tezahürlerini incelemeye çalıştık. Kur'an'a bağlılıklarının ve reaksiyonlarının cihad çerçevesinde kısa bir değerlendirmesini yaptık. İkinci bölümde ise“terör”kavramını değindik. Haricî İsyanlarını ve başkaldırılarını terör bağlamında inceledik ve Haricî zihniyetini bu açıdan anlamlandırmaya çalıştık. Üçüncü bölümde;“cihat ve terör”bağlamında Haricîlerin eylemlerini ele alarak, günümüz Ortadoğudaki terör örgütleri ile aksiyon ve fikrî açısından benzerliğin olup olmamasına değindik. Haricî zihniyetinin akademik boyutu ve günümüz etkilerini de değerlendirmeye çalıştık..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Several sects in the world of Islam have been born, developed, disappeared or still saved their existence since the birth of Islam until these times. Dating from the births of these sects, the relations between these sects have sometimes manifested themselves as a struggle or an idea on the areas of war or as a cooperation. Different ideas which had political, religious and dividing characters formed some enemy groups. One of them is the“Khawarij”. In the first part of our work, we have tried to explain the manifestations in the Kharijities giving place the concept of“Jihad”. We made a short apprasing of the devations and reactions of the Qur'an around Jihad. In the second part, we have touched the consept of“terror”. We have examined the rebellions and riots of the Kharijite connected with terror and also tried to mean the thougt of the Kaharijite. In the third part, we have examined the actions of the Kharijities connected with“jihad and terror”and also kept touch whether they have any similarities with our recent the Middlle East terror groups and actions and ideas. However, we have tried to appraise today's effects and academic dimensions of the Kharijite mentality.,t