İç Anadolu koşullarına uygun patates hasat makinalarında sökücü elemanların ve iletici organların yapısal özelliklerinin geliştirilmesi
Development of the structural proporties of elevators and units of digger on potato harvesters suitable for conditions of middle anotolia
  1. Tez No: 13007
  2. Yazar: AHMET PEKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ GÖKÇEBOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi İÇ ANADOLU KOŞULLARINA UYGUN PATATES HASAT MAKİNALARINDA SÖKÜCÜ ELEMANLARIN VE İLETİCİ ORGANLARIN ' YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ Ahmet PEKER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY 1990, Sayfa : 105 Jüri : Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGİL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Bu çalışmada, sökücü iletici tip patates hasat makinalarının kazıcı ve eleyici organları ele alınmıştır. Kazıcı ve eleyicilerin çalışma koşullarını etkileyen faktörler üzerinde özellikle durulmuştur. Bu amaçla 22, 27 ve 32 dalma açılarında üç adet parçalı tip kazıcı projelenerek prototip olarak üretilmiştir. Denemeler tarla koşullarında gerçekleştirilmiştir. Denemelerde ilerleme hızı, kazıcı dalma açısı ve elevatör hızı faktörlerinin kazıcının ve elevatörün çalışma koşullarına etkileri incelenmiştir. Ele alınan faktörlerin etkilerini belirlemede çeki kuvveti ve çeki gücü, yumru zedelenmesi, hasat kayıpları ve yakıt tüketim kriterlerinden yararlanılmıştır. Çeki kuvveti değerleri, özel olarak hazırlanan bir ölçme düzeni ve buna bağlanan elektronik cihazlar yardımıyla saptanmıştır. Hasat kayıpları ve yakıt tüketimi değerleri tarlada ölçülmüştür. Yumru zedelenmesi, örnekler tarlada alındıktan 72 saat sonra laboratuvarda değerlendirilerek saptanmıştır. Çalışmalar sonucunda incelenen üç faktörün her seviyesinin ayrı ayrı ve birlikte etkileri belirlenerek, çalışma koşullarını en olumlu şekilde etkileyen kombinasyon ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Patates hasat makinası, kazıcı, elevator, yumru zedelenmesi, ilerleme hızı, elevator hızı, elevator hızı / ilerleme hızı oranı, hasat kayıpları, yakıt tüketimi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis DEVELOPMENT OF THE STRUCTURAL PROPORTIES OF ELEVATORS AND UNITS OF DIGGER ON POTATO HARVESTERS SUITABLE FOR CONDITIONS OF MIDDLE ANOTOLIA Ahmet PEKER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY 1990, Page : 105 Jury : Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGİL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER In this study, the share and sifting units of digger and elevator type potato harvesters have been examined. The factors effecting the working conditions of the share and sifting have been especially emphesized. For this purpose, three types of pieces o o o shares where angle