Serlerde uygulanan dıştan gölgelendirme ve ıslak yastıklarla pasif serinletme sistemlerinin etkenliğinin saptanması
Determining of the passive cooling systems activities with the wet pad and outside shading in greenhouses conditions
- Tez No: 13008
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
tfûfif 11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi SERLERDE UYGULANAN DIŞTAN GÖLGELENDİRME VE ISLAK YASTIKLARLA PASİF SERİNLETME SİSTEMLERİNİN ETKENLİ?İNİN SAPTANMASI Mustafa KANTAŞ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Musa AYIK 1990, Sayfa: 84 Jüri : Prof. Dr. Musa AYIK : Prof. Dr. Bilge ERDİILER : Prof. Dr. Ahmet SAKAL Bu çalışmada seri dıştan gölgelendirme ve ıslak yastıklarla pasif serinletme etkileri, saptanmıştır. Ankara koşullarında deneysel olarak saptanmıştır. Ayrıca, iki yöntem birlikte kullanılarak etkisi ve bunun uygulanabilirliği Gölgeleme malzemesi olarak Amerikan bezi ve yastık malzemesi olarak da ağaç yongası ile strapor lanılmıştır. Bu serinletme sistemlerinin ser içinde meydana gelen sıcaklık ve, zamana ve ser boyutlarına bağlı olarak irdelenmiştir ANAHTAR KELİMELER: Ser serinletme yöntemleri, ser gölgelendirme, ıslak yastık, ser, serinletme etkinliği
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis DETERMINING OF THE PASSIVE COOLING SYSTEMS ACTIVITIES WITH THE WET PAD AND OUTSIDE SHADING IN GREENHOUSES CONDITIONS Mustafa KANTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr. Musa AYIK 1990, Page: 84 Jury : Prof. Dr. Musa AYIK t Prof. Dr. Bilge ERDÎLLER : Prof. Dr. Ahmet SABAL In this study, cooling effects of passive cooling methods with the wet pad and outside shade determined experimentally in Ankara conditions. In addition to these, cooling effect and feasibility by using together these two methods have been olso examined. Unbleached calico as shadow material and pad material, as wood chips and stryapor mixture have been used. Appliying with these cooling systems temperature and humidity changes in greenhouse have been determined depending on time and greenhouse dimensions. KEY WORDS: Greenhouse cooling methods, greenhouse shading, wet pad, greenhouse, cooling effect