Konik hüzmeli pülverizatör memelerinde elektrostatik yükleme tekniğini kullanarak pülverizasyon karakteristiklerini iyileştirme olanakları
The Progressive of spraying characteristics of cone type nozzles by using electrostatics technics
  1. Tez No: 13006
  2. Yazar: ERGİN DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
iî ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONİK HUZMELİ PÜLVERİZATÖR MEMELERİNDE ELEKTROSTATİK YÜKLEME TEKNİ?İNİ KULLANARAK PÜLVERİZASYON KARAKTERİSTİKLERİNİ İYİLEŞTİRME OLANAKLARI Ergin DURSUN Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilin Dalı Danışman* Doç. Dr. İbrani a ÇİLİNGİR 1990, Sayfa 99 Jüri : Doç. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR Prof.Dr.Halil BÖLÜKO?LU Prof.Dr. Doğan ERDO?AN Bu çalışmada, tesadüfi örnek yöntemiyle seçilmiş olan konik huzmeli memelerde, elektrostatik yüklemeli ve yükleme siz durumda pülverizasyon karakteristikleri saptanmıştır. Bu şekil de, elektrostatik yüklemenin pulverizes yon karakteristiklerine etkileri incelenmiş ve elektrostatik yüklemeyle pülverizasyon karakteristiklerini iyileştirme olanakları üzerinde durulmuş tur. Denemeler laboratuvar koşullarında gerçekleştirilmiştir. İlerleme hızı ayarlanabilir, raylar üzerinde hareket edebilen, hareketli bir püskürtme düzeninden yararlanılmıştır. Değişken faktörler olarak; ilerleme hızı, çalışma basıncı, meme yüksek liği, meme delik çapı alınmış, elektrostatik yüklemenin en et kin olduğu pülverizasyon koşulları saptanmıştır. Yaprak üstü ve yaprak altı yüzey kaplanma değerinin saptanmasında cam lev halar, ortalama damla çaplarının saptanmasında yağ banyolu yön tem, damla sıklığının belirlenmesinde suya duyarlı kartlardan yarar lanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Konik huzmeli meme, elektrostatik yükleme, pülverizasyon karakteristikleri, ilerleme hızı, çalışma basıncı, meme yüksekliği, me me delik çapı, yaprak Üstü yüzey kaplanma değeri, yaprak altı yüzey kaplanma değeri, ortalama damla çapı, damla sıklığı.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis THE PROGRESSIVE OP SPRAYING CHARACTERISTICS OP CONE TYPE NOZZLES BY USING ELECTROSTATICS TECHNICS Ergin DURSUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Depart ment of Agricultural Mechanization Supervisor: Assoc.Prof. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR 1990, Page: 99 jury : Assoc.Prof.Dr. İbrahim ÇİLİNGİR Prof.Dr.Halil BÖLÜKO?LU Prof.Dr. Doğan ERDO?AN The spraying characteristics with electrostatics charging and no charging conditions have been determined at sprayer nozzles selected with random sampling method» In this ?way the effects of electrostatic charging to spray characteris tics have been analiyzed and progressive possibilities of spray characteristics have been studied. The tests have been achieved in the laboratory conditions. A mobile spraying system on the rail movemend speed adjustable have been used. Working speed, working pressure, nozzle height and nozzle hole radius have been taken into consideration as the variable factors and the best electrostatic charging point have been determined. In order to determine the coverage rate of the under and upper surfaoe of the leaf are used glass plates, oil bath method is used for median diameter of droplets, sensitive cards are used for drop density. KEYWORDS: Cone type nozzle, electrostatic charging, characte ristics of pulverization, working Bpeed, pressure of working, nozzle height, diameter of nozzle, the rate of coverage upper side of leaf, the rate of coverage under side of the leaf, medium radius of droplet, density of droplets.