Yeşil pazarlama ve işletmelerin yeşil pazarlama anlayış ve uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
Green marketing and a study towards to the evaluation of the green marketing approaches and practices of companies
  1. Tez No: 130075
  2. Yazar: MEHMET MARANGOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
ÖZET Dünya genelinde artan global çevre sorunları hükümetleri, sivil toplum kuruluşlarını ve de işletmeleri çevreye duyarlı olmaya ve çevresel konularda önlemler almaya yöneltmiştir. Hükümetler yasal düzenlemeler ile, sivil toplum kuruluşları baskı ve tepkilerle ve işletmelerde faaliyetleri ile çevreyi etkilemektedir. Toplumda oluşan genel kanı, çevre sorunlarına işletme faaliyetlerinin neden olduğu ve çözümünde yine işletmeler düzeyinde aranması gerektiğidir. İşletmeler, dünyanın sahip olduğu kaynakların sınırlı olması ve bilinçsizce kullanılması, çevresel konulardaki ulusal ve uluslararası düzeyde artan yasal düzenlemeler, toplumsal baskılar ve sosyal sorumluluklarının gereği gibi nedenlerle faaliyetlerini çevreye duyarlı olarak yürütme eğilimindedirler. Dünya kaynaklarının sınırlı olması ve buna karşın bu kaynaklarla tatmin edilmeye çalışılan isteklerin sınırsız olması yeşil pazarlamanın önemini ortaya koymaktadır. Burada yeşil pazarlamanın en önemli rolü tüketicilere eğitici bilgiler aktarması ve sürdürülebilir gelişme prensiplerine uygun olarak sınırlı kaynakların ne şekilde kullanılacağını ve tüketici isteklerinin en iyi şekilde karşılanmasını tün örgüt bünyesinde sağlamaktır. Yeşil (çevreye duyarlı) pazarlama; tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik faaliyetlerin tüm aşamalarında çevre dostu stratejilerin benimsenmesidir. Bu stratejilerden öne çıkanlar; yeşil ürün ve süreç geliştirme, yeşil tutundurma, yeşil fiyat, yeşil dağıtım, yeşil ambalaj, atık yönetimi ve geri dönüştürme faaliyetleridir. Bu çalışmanın amacı; işletmelerin yeşil pazarlama anlayış ve uygulamalarını değerlendirerek araştırmacılara ve uygulamacılara önerilerde bulunmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için, global çevre sorunları ve işletmelerde çevresel değişim, işletmelerin yeşil pazarlamayı tercih etme nedenleri ve yeşil pazarlama stratejileri çeşitli literatür taraması ile incelenmiş ve daha sonra otomotiv ana ve yan sanayinde faaliyet gösteren 71 işletmede anket çalışması ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren iki işletmede örnek olay IVçalışması yapılmıştır. Sonuçlar istatistiksel ve betimsel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, işletmelerin çevresel sorunlara karşı duyarlı fakat bu duyarlılığın uygulama aşamasına henüz tam olarak yansımadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Global environmental problems drove goverments, non governmental organizations and companies to be sensitive to the environment and to take measures regarding environmental issues. Goverments, through legal regulations, non govermental organization through pressure and reactions and companies through activites affect the environment. The general opinion in society is that the activities of the companies cause environmental problems and that solutions should be looked for at the company level. Companies are showing an increased an tendency to perform their activities with sensitivity towards the environment due to increasing legal regulations at both national and international levels societal pressures and the need to be seen to be acting in a socially responsible manner. Green marketing is important since world resources are limited and however, consumer wants to be meet with these resources are unlimited. The most important role of green marketing here is transfer informative knowledge to consumers and to show the companies the way how the limited resources are to be used according to prencibles of sustainable development and how the best consumer wants can be met. Green marketing is the adoption of environment friendly strategies in all steps of activities directed to meet the needs and wants of consumers. Some importent strategies; green product and process development, green promotion, green pricing, green distribution, green packaging, waste management and recycling activities. The aim of the study is to propose some suggestions by assessing the green marketing approaches and practices of companies. For accoplishing this aim, after studying global environmental problems environmental change in the companies, the reasons of companies for choosing green marketing and green marketing strategies through the literature review, a survey with 71 companies performing in the otomotive industry and otomotive sub-industry and case study with 2 companies in the different industries. The data are VIassessed statistically and descriptively and managerial implicaitons are presented to companies and researchers. It is seen from the results of the study that companies are sensitive to environmental problems. However, this sensivity has not been reflected to their practices. vn