Albay Talat Aydemir'in darbe girişimleri ve Türk demokrasi sürecine olan etkisi
Colonel Talat Aydemir's attend for take over and their affect on the process of Turkish Democracy
- Tez No: 130077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Osmanlıdan beri ilerici hareketlerin öncüsü olan ordu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında önemli bir rol oynamış, Çok Partili Dönemde ve sonrasında etkinliğini önemli ölçüde korumuştur. 1950-1960 döneminde, Türkiye'nin ekonomik, siyasal ve sosyal buhran içerisinde bulunması Demokrat Parti'nin bu durumun üstesinden gelemeyeceğinin anlaşılması üzerine TSK. tarafından 27 Mayıs 1960 İhtilali gerçekleştirilmiş ve 27 Mayıs 1960 İhtilali'nin eksik kalan yanlan olduğu ileri sürülerek Albay Talat Aydemir ve arkadaşları tarafından 22 Şubat 1962 ve 21 Mayıs 1963 darbe girişimleri gerçekleştirilmiş fakat başarılı olunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Being in the leading position of the reform is activities from the period of The Ottomon Empire, the Army played an important part in establishing the Turkish Republice and maintained affectiveness during and after the period with multi parties. During 1950-1960, Turkey confronted economic, political, social crisis,and when it was felt that DP was unable to coup with the situation, the 27 May 1960 Revolution was contacted, by the army. Declaring that the 27 May 1960 Revolution was not complete in some respect two attend for revolution was made in 22 February 1962 and 21 May 1963 by Colonell Talat Aydemir his friends, but they were unsuccessful. VI