Bilgi teknolojilerinin işletmeler üzerindeki etkileri: Otomotiv sektöründe bir uygulama
Impact of information technologies on organizations: A research study in automotive sector
- Tez No: 130091
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Son birkaç on yılda bilgi teknolojilerindeki gelişmeler bir çok alanda dönüştürücü etkiler yaratmakta ve bu etkiler örgütler üzerinde de çok yönlü olarak hissedilmektedir. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler hız kazandıkça bu etkiler daha da hissedilir hale gelmektedir. Bilgi teknolojilerinin örgütler üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmalar göz önüne alındığında araştırmacıların genellikle bilgi teknolojilerinin örgüt yapısı üzerindeki etkilerini sorguladıkları görülmektedir. Oysa bilgi teknolojinin örgütler üzerindeki etkileri sadece örgüt yapısı ile sınırlı kalmamaktadır. Örgütün psiko-sosyal sistemi ve yönetim sistemi de örgütün kullandığı teknolojiden etkilenmektedir. Bu çalışmada örgüt yapısı ve örgütün yönetim sistemi araştırmanın kapsamı içine alınmış, bununla birlikte bilgi teknolojilerinin örgütün psiko-sosyal sistemi üzerindeki etkileri çalışmanın kapsamı dışında tutulmuştur. Bu çalışmanın amacı bilgi teknolojilerinin işletmeler üzerindeki etkilerinin incelenmesi, Türkiye' de ERP sistemlerini kullanan işletmelerin durumunun anlaşılması ve ERP sistemlerini uygulayacak işletmelerin uygulama öncesi, uygulama ve uygulama sonrası dönemde oluşacak olan etkiler konusunda bilgilendirilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırma konusu dört bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde örgütün tanımı ve örgütü tanımlayan elemanlar kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde ise bilgi teknolojisi ve bilgi sistemi kavramları, bilgi teknolojilerinin elemanları ve yönetim bilgi sistemlerinin elemanları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde bilgi teknolojilerinin işletmeler üzerindeki etkilerini inceleyen diğer araştırmalardan elde edilen bulgular derlenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise literatürden elde edilen bulgular otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve SAP R/3 bilgi sistemini kullanan bir işletme ile yapılan görüşmeler ışığında sorgulanmıştır. Elde edilen araştırma bulguları nitel analiz yöntemleri kullanılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In last few decades, the developments in the information technologies have created transforming impacts in many different areas, and those impacts are being felt on the business organizations as well. As the developments in the information technologies get faster, those impacts are felt more so. It was seen that researchers studying the impacts of information technologies on the organizations usually focus on their impact on the organizational structure. Those effects are not only on the structure, but the psychosocial and managerial systems of the organization are also influenced by the information technologies. In this study, organizational structure and managerial system have been taken into consideration. However, impacts on psychosocial systems were not included in this research. The purpose of this research is to investigate the impacts of information technologies on organizations, to understand the effects of ERP systems in Turkish business organizations and to inform business organizations about the effects of ERP systems during pre-implementation, implementation and post-implementation stages. In the direction of those objectives, this study is composed of four sections; Section I covers definition and elements of organizations briefly. In Section II, the concept and elements of information technologies and systems have been explained in detail. In Section III, findings of prior studies already published have been discussed. Finally, in Section IV, those findings by others were compared with the results of research performed on a company operating in the automotive sector using SAP R/3 information system. The results of this research were evaluated by means of qualitative methods. VI