Dış pazarlara giriş şekilleri ve elektronik sektöründe uygulamalar
Entry models to foreign markets and case studies in electronics sector
  1. Tez No: 130090
  2. Yazar: GALİP ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Yıllar öncesinde ürettikleri standart ürünlerini müşterilerine kolayca satabilen şirketler, teknolojideki inanılmaz gelişmelerle beraber dünya pazarlarının birbirine yaklaşması ve tüketicilerin bilinçlenmesi ile satış yapabilmek için fark yaratmak zorunda olduklarını anlamışlardır. Daha önceleri yerel pazarda birkaç zayıf rakiple mücadele eden firmalar, özelikle iletişim teknolojisindeki gelişmeler ve pazarlardaki globalleşme eğilimleri ile dünyanın diğer ucundaki firmaların bile kendileri ile rekabet edebileceğini görmüşlerdir. Son yıllardaki köklü değişimler, firmaların sadece büyümek için değil, yok olmamak için de dış pazarlarda var olmaları gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Pazarların globalleşmesi kaliteli ve ucuz ürünlerin dünyanın her yerinde tüketiciler tarafından tercih edilir duruma gelmesine neden olmuştur. Yerel pazarlarda, büyük hedefleri olmadan varlığını sürdürmeyi amaçlayan firmalar, dışarıdan gelen ucuz ve kaliteli ürünlerle baş edemeyip yok olmuşlardır. Pazarların globalleşmesi ile birlikte, ülkeler verimli oldukları alanlarda üretim yapmakta ve ürünlerini dış pazarlara sunmakta, verimsiz oldukları alanlarda ise ihtiyaçlarını dışarıdan satın alarak karşılamaktadırlar. Bu sayede üretimin verimli olan yerlerde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Firmalar da daha önceleri var olan tüm sektörlerde söz sahibi olma isteklerini frenlemişler ve sadece iyi oldukları sektörlerde, sektörün en iyisi olma yolunda çalışmalarını arttırmışlardır. İyi oldukları alanlara uzmanlaşan firmalar, güçlerini tek bir noktaya odaklayarak basan şanslarını arttırmaktadırlar. Uluslararası pazarlardan soyutlanmanın imkansız olduğu günümüzde, firmalar dış pazarlarda çeşitli derecelerde faaliyet göstermektedirler. Dış pazarlardaki faaliyet derecesini, firmanın dış pazarlardan beklentileri, taşıyabileceği risk derecesi, katlanabileceği yatırım maliyeti gibi kriterler oluşturmaktadır. Elektronik sektörü, teknoloji yoğun bir sektör olduğu için dış pazarlara, fason üretici olarak veya sektörün devlerine teknolojik anlamda kafa tutabilecek ürünlerle girilmesi gerekmektedir. Dış pazarlarda daha önce faaliyet göstermemiş bir firma, ürünleri tüketiciler tarafından tanınmadığı için pazara fason üretim yaparak girecektir, ancak zamanla kendi markasınıoluşturup, marka bağlılığı yaratarak daha saldırgan pazarlama stratejileri uygulayabilecektir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many years ago, companies which were able to sell their standard products to customers easily, have understood that they have to create a differentiation to increase their sales with the world markets getting closer to each other together with the incredible improvements in technology and increasing awareness of consumers. Firms, that were competing with a few weak rivals in their local markets, have seen that companies even on the other side of the world can compete with them especially through the globalization trends in markets and developments in communication technology. Radical changes in the last few decades have proven that firms should exist in global markets not only to grow large but also keep their existance. Globalization of markets lead to the preference of high quality and low price products all over the world. In the local markets, firms aiming to keep their existance without having big targets, couldn't cope with high quality and low price products came from abroad and ceased to exist. Together with the globalization of the markets, countries make production in the field they have productivity more and present their products to global markets and satisfy their needs, in which fields they are not productive, by purchasing from abroad. Hence, production activity is assured to be made in productive areas. Firms have decreased their wishes, existed in the past, to be the best in all sectors and increased their studies to be the best of only the sector in which they are successful. Companies expertising on the area in which they are good are increasing their chance of focusing their forces on a single point. Nowadays, where it is impossible to exclude oneself from international markets, firms act on various levels in the global markets. The degree of this act is constituted by criteria such as expectations of the firm from global markets, risk degree it can take and the investment cost it can undertake. Since electronics sector is a technology dense sector, it is needed to enter the global market as an OEM (Originally Equipped Manufacturers) producer or with products those can resist obstinately to the giants of the sector by VIItechnological means. A company which didn't have any activity in the global markets would enter the market as an OEM since its products are not known by consumers but by time, it will state its own trademark and be able to apply more aggressive marketing strategies by creating trademark loyalty. VIII