Verilerin içerdiği bilgilerin elde edilmesinde açıklayıcı veri analizlerinin kullanımı üzerine bir araştırma
A Research to use exploratory data analysis for finding information in the data
- Tez No: 130102
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu çalışmada, veri yığınlarının analiz öncesinde ve analiz yapılırken kullanılan grafik yöntemler ve açıklayıcı veri analizi yöntemlerinin basit olmayan veri yapılan için kullanımları anlatılmıştır. Birinci bölümde, çeşitli grafik yöntemler açılanmıştır. Bilinen grafik yöntemlerin yanı sıra açıklayıcı veri analizindeki grafikler ile üç boyutlu grafikler de gösterilmiştir. İkinci bölümde, açıklayıcı veri analizi yöntemleri üzerinde durulmuş, farklı veri yapılan için değişik teknikler anlatılmıştır. Son bölümde ise Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkelere ait veriler için grafik ve açıklayıcı veri analizi yöntemleri kullanılarak uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this working, graphical methods and exploratory data analysis that are used before and after data analysis are explained for dirty data. In the first section, various graphical methods are explained. Not only classic graphical methods but also graphs are used by exploratory data analysis and three dimension graphs are shown. In the second section, exploratory data analysis is denoted and various methods are explained for different data structure. In the last section, using graphical methods and exploratory data analysis, application is done for data of member and candidate countries of Europe Union.