AB'ye üye ülkelerin rekabet gücü ile Türkiye'nin rekabet gücünün karşılaştırılması
Comparison of competitiveness of EU member countries and Turkey
- Tez No: 130103
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Günümüz küresel ekonomik düzeni içinde, bir ülkenin bireylerinin refahını artırabilmesi, uluslararası rekabet gücündeki gelişmeler ile doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle; amacı bireylerinin refahını artırabilmek olan her hangi bir ülke, uluslararası rekabet gücünü artırıcı politikaları uygulamak zorundadır. Türkiye, Avrupa Birliği'ne girmeye aday olan, dış ticaretinin %50'sinden fazlasını Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkeler ile yapan bir ülkedir. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin daha ileri bir atılım için geliştireceği stratejilerde AB'nin ayrı bir önem taşımaktadır. Bu yüzden, Türkiye'nin AB'ne üye ülkelere karşı rekabet gücü detaylı olarak analiz edilmelidir. Bu çalışma, uluslararası rekabet gücünün küreselleşme ile beraber artan önemini ve uluslararası rekabet gücünü etkileyen temel faktörleri incelemektedir. Çalışma ayrıca, AB'ne üye ülkeler (Lüksembourg hariç) ile Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü kıyaslamaktadır. Uluslararası rekabet gücünü etkileyen faktörler tespit edildikten sonra bu faktörlere göre Türkiye ile AB'ne üye ülkeler arasındaki uluslararası rekabet gücü kıyaslanmaktadır. Kıyaslama konusu yapılan faktörler ulusal bazda ele alınmakta ve ekonomik, sosyo-kültürel ve siyasi olmak üzere 9 ana, 14 alt başlık ve 100'ün üzerinde farklı kriterden oluşmaktadır. Çalışmanın ana amacı; Türkiye'nin AB'ne üye ülkeler karşısındaki uluslararası rekabet gücünün güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmektir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's global economic conditions, an increase in the wealth of a country depends closely on the improvement in the domain of international competitiveness. Thus in order to raise the wealth of its residents, countries should apply policies aiming to improve their competitiveness degrees. As a canditate country for the membership, Turkey does more than 50% of its trade with EU members. EU is expected to play a major role in Turkey's future trade strategies, and therefore it is important to analyse Turkey's competitiveness degree against those of EU members. The purpose of this study is to examine the increasing importance of international competitiveness following globalisation and main factors influencing international competitiveness. Furthermore this study compares the competitiveness of all EU member countries except Luxembourg with that of Turkey. After determining the factors effecting international competitiveness, the study compares the internetional competitiveness between Turkey and the EU members in relation to those factors. Throughout this study, these factors which consist of more than hundred economic', social, cultural and political indicators are analysed in 9 categories and 14 sub-categories. In this way we try to reveal the weak and strong points of Turkey's competitiveness degree vis-â-vis those of EU members.