Rekabet stratejisinde fiyatlandırma değişkeni kullanımına ilişkin bir araştırma
A Research about usage of pricing variable in competition strategy
  1. Tez No: 130105
  2. Yazar: ENGİN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Fiyatlandırma günümüz koşullarında son derece kritik bir öneme sahip olup, doğru seçimler ve doğru stratejilerle firmaların başarıldığında doğrudan etkendir. Pazarlama karmasının en önemli unsurlarından olan fiyatlandırma firmaların ayakta kalmalarını belirleyen, devamlılığını sağlayan en temel yönetim öğesidir. Rekabet yoğun olan sektörlerde başarı stratejik fiyatlandırma kararlarının doğru ve sistematik bir şekilde alınmasıyla ilintilidir. Bu çalışmada rekabet, strateji ve fiyatın doğası ve birbirleriyle ilişkisi irdelenmiştir. Bu karışımdan elde edilecek başarılı kombinasyonlar şirket amaçlarının gerçekleştirilmesinde belirleyicidir. Bu çalışmanın ilk bölümünde rekabet stratejisi ve bunu oluşturan elemanları incelenmiştir. İkinci bölümde ise fiyatın yapısı ve bileşenleri incelenmiştir. Fiyatın oluşum şartları araştırılmış ve piyasa yapılarına bağlı olarak değişimi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise fiyatlandırma stratejileri ve politikaları incelenmiştir. Ürünün veya hizmetin yapısına bağlı olarak rekabetçi fiyatlandırma taktikleri ve stratejeleri araştırılmıştır. Uygulama kısmında ise“Mobil İletişim (GSM) Sektöründe”fiyatın rekabet aracı olarak ne denli kullanıldığını ortaya koymaya yönelik bir anket düzenlenmiştir. Anket 501 kişi üzerinde uygulanmış olup, sonuçlar SPSS programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Cevaplar frekans dağılımı ve Pearson Chi - Square testi ile yorumlanmıştır. Sonuç olarak anket çalışması, rekabetin çok yoğun olduğu GSM sektöründe fiyatın en etkin rekabet araçlarından birisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pricing is the most important component of competing strategy and it effects the achivement of firms. Competetive pricing strategies are the most important management component which define to be alive and ensure the continuity in marketplace. Success of firms is directly related with right competetive pricing strategy decisions and it's applications. Competition, strategy, nature of pricing and relationship between all were researched in this thesis. Right mixing of these combinations defines success of firms. For this reason, competing strategy and components are presented in first chapter. In second chapter ; price structure and components are presented. It is researched to see what is the components of price and how it is effected from market structure. In third chapter ; pricing strategies and policies are explained and shows which pricing tactics are applied in which competing situations. In application part, it is prepared a questionnaire to see price how it is using as a competing tool in mobil communication! GSM) sector. Questionnaire were answered by 501 mobil phone users and the results were evaluated by using SPSS package program. The answers were analized by frequence distribution and Pearson Chi-Square tests. As a questionnaire result, the research show us; pricing has a very important priority in competing strategy in mobil commucation sector.