Küreselleşme ve AB karşısında Türk tarım politikası
Turkey's agricultural policies against globalization and EU
  1. Tez No: 130117
  2. Yazar: ESİN CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
1980' den sonra hız kazanan küreselleşme eğiliminin ve karşıt bir eğilim olarak dünyada gelişen bölgesel siyasî ve ekonomik entegrasyonların ulusal tarım politikaları üzerine etkileri, Türkiye'de de tarım sektörünü ve tarım politikalarını yeniden ele almayı gerektirmektedir. Tarım konusunda kendi kendine yetebilirlik ve rekabet gücü açısından var olan sorunlar, bu yeni dünya düzeninde yeni bir boyut kazanmaktadır. Avrupa Birliği' nin uygulamaya başladığı Ortak Tarım Politikası çerçevesinde konuya yaklaşıldığında Türkiye'nin tarım sektöründeki sorunlarının, gelişmekte olan uluslararası işbölümü dikkate alınarak çözümlenebileceği görülmektedir. Türkiye'nin Gümrük Birliği' ne dahil olması ve buna paralel olarak Dünya Ticaret Örgütü'nün uyguladığı tarım politikaları, Türk tarımı üzerinde farklı etkiler doğurmaktadır. Aynı zamanda Türkiye'nin Avrupa Birliği' ne üyelik sürecinin işlemesi, gelecekte tarım politikalarının nasıl bir seyir izleyeceği konusunda çalışmalar yapılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmadaki amaç, küreselleşme ve Avrupa Birliği karşısında Türk tarım politikasını irdelemek olacaktır. Çok boyutlu bir olgu olan küreselleşmenin daha çok ekonomik boyutu incelenecek, Avrupa Birliği - Türkiye ilişkileri ve özellikle tarım politikası değerlendirilecektir. Bunlarla günümüz Türkiye'sinin tarım sektörü arasındaki ilişkiler ekonomik verilerden yararlanarak incelenecektir. Son olarak, Türk tarım sektörünün yapısal sorunlarını aşması için ve küreselleşme ve Avrupa Birliği karşısında uygulanması gereken tarım politikaları hakkında önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Tendency of globalization and as oppositions such as economical, regional and political integrations after 1980's effect national agricultural policies, and lead the officials and other environs to emphasize upon the Turkish agricultural policies and course of sectoral structure. The constrains as to the issue of agricultural self sufficiency and power of competition brought new dimentions to this new trend called globalization. An approach comprehends the Common Agricultural Policy (CAP) started to be carried out by the European Union (EU) clarifies that the agricultural problems in Turkey could be solved by considering the progressing international division of labour. The participation of Turkey to the Customs Union and similarly the agricultural policies brought into application by World Trade Organization give rise to unexpected effects over agricultural structure of Turkey. The process of Turkey's membership to EU necessitates that comprehensive investigations should be made in connection with the possible applications of agricultural policies in Turkey. This study aims to discuss the Turkish agricultural policies against EU and globalization. In this study, a muhti-dimentional concept called globalization would be examined especially in the field of economy. Furthermore today's agricultural conditions are going to be investigated by benefiting from the main economic indicators and statistics. Finally some recommendations will be raised for Turkey's agricultural policies in order to cope with the policies of EU and globalization.