Sosyal Sigortalar Kurumu'nun prim tarh, tahakkuk ve tahsil yöntemleri
The Types of Imposition, realization and collection of SII (Social insurance institution) contributions
- Tez No: 130116
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM SÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
SSK'nm en önemli gelir kaynağı işçi ve işverenlerden toplanan primlerdir. SSK primleri, hukuki niteliği, tarh tahakkuk ve tahsil şekilleri itibariyle vergiye benzer özellikler göstermektedir. Prim borcunu doğuran olay, işçi işveren ve SSK arasında kurulan sosyal sigorta ilişkisinin kurulmasıdır. Sosyal Sigortalar Kurumu primlerinin tahsil edilebilmesi için tarh (hesaplama), tebliğ ve tahakkuk aşamalarının tamamlanması gerekmektedir. Prim borcunun tahsili genellikle işverenin borcu ödemesi ile gerçekleşmektedir. Bununla beraber, prim alacağını güvence altına almak için, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanundaki hükümler ile Kurum ile çeşitli Kurum ve Kuruluşlarla yapılan protokollerde yer alan hükümler uygulanmaktadır. SSK tahsil edemediği primler için cebren tahsil uygulamasına başvurmakta ve 6183 sayılı Kanun hükümlerini uygulamaktadır. Prim tahsilatının etkin olabilmesi, prim tahsiline kadar geçen süreçlerin, bir başka anlatımla; primin tarhı, tebliği ve tahakkuku aşamalarının sağlıklı yapılabilmesine bağlıdır. Oysa bu aşamalar, tek tek kanunda sayılmamış ve hattâ bazı düzenlemeler genelgelerle yapılmıştır. Belirtilen durum işverenlerin ve sigortalıların Kanunlar karşısındaki hak ve yükümlüklerini tam olarak bilememelerinden kaynaklanan sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle Sosyal Sigortalar Kurumu primlerinin tarh ve tahakkuk şekillerini düzenleyen ayrı bir usul kanunun yürürlüğe girmesi genelgelerle düzenlenen bir çok uygulamayı yasal zemine oturtacaktır. Diğer yandan prim alacağının tahsilini güvence altına alan otuza yakın düzenlemenin başarıya ulaşabilmesi SSK'nm diğer kamu kurum ve kuruluşları ile arasında tam otomasyona dayalı etkin koordinasyon ve işbirliğinin sağlanmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The most important income source of SII is contributions taken from employees and employers. SII contributions look as if taxes because of their legal characteristics, imposition, realization and collection. Contribution obligation comes into existance because of the social relation between employee, employer and SII. In order to collect SII contributions, the imposition(calculation), notification and realization stages must be completed. Usually, the collection of contribution debt verifies as the employer pays this contribution. In the mean time, in order to guarantee the contribution claim, both the provisions in Social Security Act No. 506 and Public Claims Act No. 6183 are being applied. And also the arrangements in the aggrements signed with various institution and organisation are being applied for this aim. When SII can't collect the contributions, it applies compulsory collection and the provisions of Act No. 6183 are applied. The effectiveness of the contribution collection belongs to the correct application of the processes occures until the collection of the contribution- in other words; imposition, notification and realization processes. However, these stages are not considered one by one in the act, besides some arrangements done by circulars. This situation causes problems for both employers and insured persons; because they don't know their rights against the law. Because of the indicated reason; imposition and realization types of Social Insurance Institution contributions must be arranged by a seperate acy, so that lots of applications arranged by circulars become to occur on a legal ground. On the other hand, the success of nearly thirty arrangemnet which guarantee the collection of contribution claim, belongs to the effective coordination and cooperation of SII with other institutions and organisations. And this cordination and cooperation must be supported with full automation. VI