Franchising sisteminin geliştirilmesi ve satış stratejileri açısından değerlendirilmesi: Remax örneği
  1. Tez No: 130118
  2. Yazar: ALİ BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET Franchising sistemi günümüzde giderek artan oranda tercih edilmektedir. Yatırımcılar açısından franchising sisteminin seçilme nedenlerinin başında, kendi işini kuruyor olmaktan dolayı kaynaklanacak riskin yok edilmesi, başarısı kanıtlanmış, tanınmış bir markaya çok fazla uğraş vermeden sahip olunmasıdır. Büyümeyi, daha geniş bölgelerde çalışmayı isteyen hatta uluslararası pazarlara açılmak isteyen firmalar için franchising sistemi, hiçbir maliyete katlanmadan büyümenin sağlanması, geniş bir alanda dağıtım ve pazarlama ağının kurulması sonucunda karını ve cirosunu arttırmak için ideal bir yöntem olmaktadır. Ancak ülkemizde bu sistemin yeni yeni kullanılmaya başlanması, sistem hakkında bilginin az olması, Franchising sisteminin geliştirilip kurulması ve pazarlanmasında birtakım sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu araştırmada bir pazarlama ve dağıtım sistemi olan franchising'in işletme ve pazarlama sistemi olarak geliştirilmesi ve yine bir işletme sistemi olan franchising'in bir ürün olarak satılabilmesine yönelik bilgiler ve yöntemleri incelemek amacıyla dört bölüm halinde hazırlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde franchising kavramına ilişkin görüşleri, sisteminin tarihsel gelişimini, franchising sistemini oluşturan yapıları ve sonucunda taraflara etkileri üzerinde durulmuştur, kavramsal, tarihsel ve sistemin yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde bir pazarlama ve dağıtım yöntemi olarak franchising sistemini benimseyecek işletmeler için, bu sistemin kurulması, geliştirilmesi ve pazarlanmasına yönelik gerçekleştirilmesi gereken adımlar üzerinde durulmuştur. Franchising^ bir işletme sistemi olarak satan bir firma olarak, Remax franchising sisteminin gelişimini, bir ülkede kurulmasını ve franchise satış stratejilerinin bir inceleme konusu olarak dördüncü bölümde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, franchising system is being preferred at a progressive rate. At the head of the reasons to choose franchising system as for the investors are to minimize the risk that may occur because of setting one's own business, to have a world reknown brand with a proven accomplishment without tackling too much struggle. Franchising system is an ideal method for procuring growth without facing any cost, as a result of constructing a widespread distribution and marketing network to increase profit and turnover for the firms which desire to grow up, to run business in larger areas or even to expand to international markets. However, in our country, there are some trouble in marketing, developing and setting up the franchising system, because it is a system which is less familiar to our country and is being started to be used recently and there are not much information about the system. This research is prepared in four sections to investigate methods and knowledge inclined for selling franchising as a product which is a new operating system and to develop franchising as an operating and marketing system which is infact a distribution and marketing system. In the first section, it is emphasized the concepts about franchising, the historical development of the system, structures which constitute the franchising system and the effects to the both sides in return. Conceptual, historical and structural information of the system is given, here. In the second and third sections, it is emphasized the required steps to be taken for constructing, marketing and developing this system for the enterprises which accept franchising system as a marketing and distribution method. In the fourth section, Remax Franchising System's setting up in a country and development as a firm which sells franchising as an operating system is told as a research subject of the sales strategies of franchising. VI