Parça tesiri etkisiyle hedef kaplamalarının ve zarar miktarlarının matematiksel model ve simülasyon kullanılarak hesaplanması
The measurement of target coverage through shrapnel effect and damage rate by the use of mathematical modeling and simulation
  1. Tez No: 130125
  2. Yazar: NURİ BÜYÜKYAZICI
  3. Danışmanlar: DR. E. ENDER BAŞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada tahrip daneli mOhimmatlardaki parça tesirlerinin hedeflerde vereceği hasar ve zayiat, hem matematiksel olarak hem de simulasyon ile modellenmiştir. Simulasyon olarak modellenmesinde Monte Carlo simulasyon yöntemi kullanılmıştır. Bazı parametrelere göre tek atımda hasar ve zayiat miktarları hesaplanarak tablo laştırılmıştır. Maple programı kullanılarak simulasyon yapılmış, personel ve zırhlı birlikler üzerindeki hasar ve zayiat miktarları hafif, orta, ağır hasar ve zayiat seviyelerine göre elde edilmiştir. Ayrıca hasar ve zayiat miktarlarına göre gerekli mühimmat miktarı da hesaplanmıştır. Hedeflerin uniform ve gaussian dağıldığı varsayılarak hesaplamalar yapılmış, bilgisayar kullanmadan da hesaplamaların yapılabilmesi için birlik tiplerine göre hasar ve zayiat miktarları grafiksel olarak hazırlanmıştır. Hedef bölgeleri ise dörtgen, daire, elips olarak incelenmiştir. Elde edilecek bu sonuçlar ile hedef analizlerinin daha etkin biçimde yapılabileceği ve muharebe ortamında karar vericiye muharebe ortamının nasıl şekillenebileceği hakkında önceden bilgi vereceği değerlendirilmektedir. Aynı zamanda silah ve mühimmat sistemlerinin maliyet etkinlik analizlerinde bu çalışmadan elde edilecek verilerin kullanılabileceği, krt'a yükü mühimmat miktarlarının tespitinde ve mühimmatların stok miktarlarının elde edilmesinde de kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, The fragmentation effect of the ammunition on a target is modelled through simulations and mathematical assessment. Monte Carlo simulation method is used to model the simulation. Effect on a target with a single shot is tabulated with a mathematical modelling assessment. The ligth, medium and heavy damage on the personnel and armor unity is calculated by the simulation via Maple. Also, the amount of ammunition necessary for an obviuos damage level is calculated, The assesment is made by assuming the target uniform and gaussian, and without using a computer to make the assesment fast, the graphic is prepared with some damage level. The shape of the target is observed as rectangular, eliptical and circular. The analysis of the target can be made efficently and presents the commanders with essential data about how it is going to be shaped in the battlefield by using the results gained in the study. Also they can be used for doing the cost-effect analysis and calculating the ammunition level. Ill