Governing Spain towards the European Union : A comparative perspective for Turkish candiday
İspanya'yi Avrupa Birliği'ne doğru yönetmek: Türkiye'nin adaylığı için karşılaştırmalı bir perspektif
- Tez No: 130126
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERALP, PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 425
Özet
Kıvanç Ulusoy tarafından Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ensütüsü'ne Eylül 2002 tarihinde Doktora Derecesi için sunulan tezin Kısa Özet kısmıdır. Başlık: İSPANYAYI AVRUPA BİRLİĞİNE DOĞRU YÖNETMEK: TÜRKİYE'NİN ADAYLIĞI İÇİN KARŞILAŞTIRMALI BİR PERSPEKTİF Elinizdeki çalışma Türkiye'nin Avrupa Birliği ite ilişkilerine karşılaştırmalı bir bakış ağsıyla İspanya'da milli bağlamda siyasi rejimin dönüşümünü iç Savaştan (1936-1939) İspanya'nın Avrupa Toplulugu'na üyeliğine (1986) kadar olan dönemde incelemektedir. İspanya örneğini detaylıca inceleyerek ve Türkiye tecrübesini bu incelemeye son-deyiş bölümünde entegre ederek, bu tez iki ülkenin Avrupa entegrasyonu bağlamında izledikleri farklı yollan açıklığa kavuşturmaya çalışmaktadır, ispanya'ya ilişkin savımız İspanya'nın 1950lerin sonlarında yönetim kadrolarındaki ve yönetim mentalitesindeki değişmeler sonucunda 1975 yılında diktatörlükten parlamenter demokrasiye başarılı bir geçişle sonuçlanan büyük ekonomik, toplumsal ve kültürel değişikliklerle karşılaştığıdır. Diktatör Francisco Franco'nun 1975'de ölümünden sonra demokrasiye geçişle İspanya'da ekonominin, toplumun ve toprağın yönetimine ilişkin açık bir dönüşüm gerçekleşmiştir, iç Savaştan sonra otarşik beklentilerle şekillenen ekonomi 19501i yılların başlarından itibaren bu beklentilerin bırakılması ile Avrupa ekonomilerine entegre olmuştur. Ekonomik liberalleşme sonrasındaki onyıllarda alttan alta gizli olarak gelişen bölgeci ve merkezi siyasi partilerin, sendikalarin ve sivil toplum örgütlerinin tanınmasıyla toplum tamamlanmış bir legal yapıya sahip kendi kendini yöneten bir alan olarak ortaya çıkmıştır. Toprak yönetimi ise merkeziyetçilikten Ispanya'nin tarihine özgü bölgecilik gerçeğinin 1975'den sonra demokrasiye geçiş sürecinde tanınmasıyla adem-i- merkeziyetçi bir yapılanmaya doğru dönüşüm geçirmiştir. İspanya'nın Avrupalılaşma sürecinin parçalan ve içeriği olarak değerlendirdiğimiz bütün bu dönüşümlerin tezimizde Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda ilerleyen ve değişen Türkiye'ye bir örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz ve bunu vurguluyoruz.
Özet (Çeviri)
An Abstract of the Dissertation of Kivanç Ulusoy for the degree of Doctor of Philosophy in the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken September 2002 Title: GOVERNING SPAIN TOWARDS THE EUROPEAN UNION: A COMPARATIVE PERSPECTIVE FOR TURKISH CANDIDACY Constituting a comparative perspective for the candidacy of Turkey to the European Union, the following is a study on the transformation of the political regime in Spain within the national context, from the Civil War (1936-39) to the incorporation of Spain into the European Community in 1986. Extensively analysing the Spanish case and integrating the Turkish case to mis analysis in the Epilogue part, the thesis clarifies the paths that two countries followed in European integration process. The argument on Spain is that as a result of the changes in the government cadres and the governmentality in the late 1950s Spain faced great economic, social and cultural changes resulting in the change of the political regime from dictatorship to parliamentary democracy from 1975 onwards. After the death of the dictator Francisco Franco in 1975, the transition to democracy brought clear transformation in the governing of the economy, society and territory. The economy, dominated by the aspirations of the autarchy after the Civil War, was integrated into the economies of Western Europe with the abandonment of these aspirations from the early 1950s onwards. The society emerged as a self-governing sphere with its own complete legal structures through the recognition of clandestine civil society organizations, syndicates, regional and central political parties, all of which had gradually developed during the decades after the economic liberalization. Finally, the territorial government was transformed from centralization to decentralization with the acknowledgment of the historical reality of regionalism in Spain after the transition to HIdemocracy in 1975. This transformation, characterised as the Europeanization of economic, social, cultural and political practices in Spain, constitutes a comparativeperspective for Turkey on the way to European Union membership. IV