İş özellikleri modeli ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda bir uygulama
A situational analysis based on motivational factors: Reseach on the motivations of officers and non-commissioned officers in the Turkish Land Forces
  1. Tez No: 130124
  2. Yazar: TEVFİK ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: DR. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışma, Hackman ve Oldham'ın (1975) geliştirdiği İş özellikleri Modelinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki (K.K.'K.lığı) muhtemel uygulanabilirliğini test etmek üzere icra edilmiştir. İş özellikleri Modeli, genel olarak, işgören motivasyonu, iş tatmini ve iş performansı sorunlarıyla ilgilenen bir araç olarak kabul edilmektedir. Kavramsal çerçeve oluşturulduktan sonra, Topçu ve Füze Okulu'nda (TOFOK) bir alan çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın ilk amacı, İş Teşhis Anketini TOFOK Örneklem kitlesi üzerinde uygulayarak modelin K.K.K.Iığında uygulanabilirliğini test etmektir. Modelin uygulanabilirliği test edildikten sonra, subay ve astsubaylardan oluşan asker yöneticilerin motivasyonlarını etkileyen iş özellikleri faktörleri ortaya çıkartılmıştır. Modelin bazı yönlerinin K.K.K.lığı için geliştirilme ihtiyacı olmakla birlikte, İş özellikleri Modeli ve İş Teşhis Anketinin K.K.K.lığındaki çalışmalarda kullanılabileceği ve iş Teşhis Anketinin asker yöneticilerin iş özellikleri arasındaki farklılıkları ortaya çıkarabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was undertaken to test the possible utility of The Job Characteristics Model, developed by Hackman and Oldham (1975), in Turkish Land Forces. The model is accepted as a tool for addressing problems related to employee motivation, satisfaction and performance. In this study, after giving the conceptual framework, a field study in Artillery School was carried out. The first purpose of this study was to assess the utility of the Job Characteristics Model in Turkish Land Forces by applying The Job Diognastic Survey (JDS) to the Artillery School sample. After assessing the validity, this study diagnosed the job characteristics factors affecting Army managers' (namely officers and non-commissioned officers) motivation. It was found that, even though some modification of the model would be needed, the model and the JDS instrument have utility for Turkish Army and the JDS instrument appears to discriminate satisfactorily between job characteristics of Army managers. 11