The Lost decade of EU-Turkey relations: 1970-1980
AB-Türkiye ilişkilerinin kayıp onyılı: 1970-1980
- Tez No: 140997
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Economics, History, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Özet Bu tez üç aşamalı Avrupa Topluluğu (AT)-Türkiye ilişkilerinin Geçiş Dö- nemi“ne odaklanarak ilişkilerde kritik olan ve işbirliğinin çerçevesini oluşturan Katma Protokol ile başlayarak 1980”e dek geçen sürede Türkiye'nin Toplulukça uy gulanan Akdeniz'e doğru genişleme sürecinin dışında kalışını inceler ve tartışır. 1970"lerde stratejik politikalarını düzenleyen Topluluk Akdeniz Havzasrna yönelerek genişleme karan aldı ve Yunanistan, Portekiz ve İspanya tam üyeliğe ka bul edildi. Bu üç ülkeyle pek çok ortak özelliğe sahip olmasına karşın Türkiye, Ak deniz'e tarihsel süreç içinde çok az önem vermiştir. Bu araştırmayı başlatan ve gerektiren çıkış sorusu Türkiye'nin Topluluğa tam üye olmak için başvurmayarak 1970'lerin sonunda bir şans kaçırıp kaçırmadığıdır. Konu uluslararası politik ekonomi perspektifinden sürece dahil olan dört Akdeniz ulus-devletin karşılaştırmalı analiziyle ele alınıyor. Her ülkenin politik ekonomik durumu ve tarihi AT ile ilişkileri ve üyelik süreci bağlamında incelendi. Türkiye di ğer ülkelerle karşılaştırılarak. 1970'lerin sonunda kaçırılmış bir şans olmadığı sonu cuna varıldı. Yönetici elit. ulusal uzlaşma, ithal ikameci sanayileşme ile kalkınma. ABD'nin rolü ve Batılılaşma kaygısı Topluluk ve Türkiye'nin tutumlarını etkileyen önemli faktörler olarak ortaya çıktı. vı
Özet (Çeviri)
Abstract This thesis investigates and discusses Turkey's exclusion from the expansion process of the EC towards the Mediterranean till the 1 980s. beginning with the discussions about the Additional Protocol, which defined the framework of Turkey's association process and was critical for further development of the relations with in the context of the Transition Period of the three-staged EC-Turkey relations. In the 1970s, formulating its strategic policies, the Community made the decision to expand towards the Mediterranean region, accepting the full memberships of Greece. Portugal, and Spain. Despite having much in common with these three countries, Turkey historically had paid little attention to the Mediterranean region until this development. The initial question motivating this research project was whether Turkey lost a chance by not applying full membership at the end of the 1970s. The topic was approached from the perspective of international political economy with a comparative analysis of the four Mediterranean countries involved. The history and political economy of each country is examined, with focus on each country's relations with the EC and membership process. For the case of Turkey, a comparison is made with the other countries and the conclusion reached that there was not a chance lost at the end of the 1970s at all. The attitude of the governing elite and the issues of national consensus, developmental ism through import substitution industrialization, the role of the U.S. concern of Europeanization were found out as the crucial factors affecting Turkey's and the Community's attitudes.