Dissolution of the myth of America and Jewish-American identity in Philip Roth's American Pastoral ve Human Stain
Philip Roth'un American Pastoral ve Human Stain adlı eserlerinden Amerikan miti ve Yahudi-Amerikalı kimliğinin parçalanışı
- Tez No: 130129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Amerika dünyanın her köşesinden insanı, yüzyıllardır Amerikan idealini besleyerek neredeyse bir çeşit mite dönüşmüş olan Amerikan rüyasını paylaşmaya cezbetmektedir. Bu açık çağrı özellikle İkinci Dünya Savaşından sonra Amerika'nın ekonomik ve siyasi gücünün çok yüksek olduğu bir dönemde daha da cazip hale gelmiştir. Ancak, tüm bu görünürde“güçlü ve cezbedici”gerçekliğine rağmen“bireysellik”ve“özgürlüğe”dayalı Amerikan idealine erişmek ve“paylaşmak”ihtimali Amerika'da pek çok Yahudi Amerikalı tarafından sorgulanmış ve tartışılmıştır. Bu tez, Amerikan bireysel özgürlük ideali ile Yahudiliğin daha geleneksel ve dini kökleri arasındaki“karşılaşmanın”doğurabileceği olası sonuçları irdelemeyi amaçlamaktadır. Esasen üzerine odaklaşılan nokta, Philip Roth'un yakın tarihli iki romanı olan American Pastoral ve Human Stain' deki bireysel kimliklerdeki bir bölünme ve parçalanma olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT America attracts many people all around the world to share in the American dream which has almost become like a myth itself nourishing the American ideal for hundreds of years. This is an open call that becomes more appealing especially when America's political and economic strength is at a very high point after the Second World War. However, despite all its seemingly“powerful and alluring”reality, the possibility of fulfilling and“sharing”the primary notions of the American ideal based on freedom and individuality has been questioned and discussed by many Jewish-Americans in the United States. This thesis aims at studying the possible outcomes of the“confrontation”between the American ideal of individual freedom and the more religious and traditional roots of Jewishness. The main emphasis goes to the split and dissolution of individual identities portrayed in Philip Roth's two recent novels, American Pastoral and Human Stain. VI