Ulaşım sektöründe çalışanların performansını etkileyen faktörlerin incelenmesi, karayolu ulaşım örneği
The Investigation of the reasons effecting the performance of the employees in the transpotation sector, the highway transportation specimen
- Tez No: 130170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET İşletmelerin verimi çalışanlarının veriminin toplamından oluşmaktadır. Çalışanların tek tek verimini arttırmak işletmenin verimini arttıracaktır. Çalışanların verimini arttırmak öncelikle onların performansını arttırmakla mümkün olacaktır. Çalışanların performansı gerek kişinin kişisel özelliklerinden ve psikolojik durumundan, gerek toplumsal yapıdan ve gerekse işletmenin örgütsel özelliklerinden kaynaklanan bir çok sebebe bağlanır. Bu tez bu unsurların tek tek incelenmesi, çalışanlar üzerindeki ağırlıklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Karayolu ulaşım sektöründe çalışanlar bu sebeplerin bir çoğundan direkt etkilendikleri için örneklem olarak ulaşım sektörü tercih edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde karayolu ulaşımı sektörü, örgütler ve işletmeler hakkında bilgi verilmiştir. Karayolu ulaşımı hizmet sektörünün içinde yer aldığı için bu sektöre de değinilmiştir. İkinci bölümde çalışanların performansının tanımı yapılmış ve performansı etkileyen sebepler kişisel ve dışsal faktörler olarak iki bölüm altında incelenmiştir. Kişisel faktörler, fiziksel, psikolojik, psiko-sosyal, gereksinmeler, motivasyon ve stres başlıkları altında incelenirken, dışsal faktörler; fiziksel, örgütsel, çevresel ve toplumsal özellikler olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde anket uygulamasından yararlanılmış ve ikinci bölümde geçen kişisel ve dışsal faktörlerin çalışanların performansına etkisinin incelenilmesine çalışılmıştır. Ankette elde edilen bulgular değerlendirilerek sonuç bölümünde aktarılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The productivity of the enterprises is the addition of the productivity of the employees. Increasing the productivity of each employee will also increase the productivity of the enterprise. To increase the productivity of the employees will be possible by increasing their performance first. The performance of an employee depends on many reasons such as the personal characteristics and the psychological statements of the person, the social structure and the organizational characteristics of the enterprise. This thesis is prepared with the purpose of the investigation of these reasons one by one and the determination of the effectiveness of them on the employees. Since the people employed in the highway transportation sector are directly affected by most of these reasons, the highway transportation is preferred as the specimen. The study includes three chapters. In the first chapter, the information about the highway transportation sector, the organizations and the enterprises is given. As for the highway transportation is placed within the service sector, this sector is also been mentioned. In the second chapter, the performance of the employees is identified and the reasons that affects the performance are examined under two sections as the personal and the external factors. The personal factors are examined under the headlines of physical, psychological, psycho- social needs, motivation and stress, while the external factors are being investigated as the physical, organizational, environmental and the social characteristics. In the third chapter, the questionnaire practice takes place and the affects of the personal and the external factors which are mentioned in the second chapter, on the performance of the employees tried to be invested. The findings of the questionnaire are quoted in the conclusion section. Vll