Bir tiyatro adamı: Haluk Bilginer, yaşamı, sanatı ve Türk tiyatrosundaki yeri
The Theater's man: Haluk Bilginer, his life, art and involved in Turkish theater
  1. Tez No: 130169
  2. Yazar: ZEYNEP NUTKU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 453
Özet
ÖZET Bir aktör ve 'Oyun Atölyesi'nin kurucusu olarak Haluk Bilginer, tiyatro, sinema ve televizyon alanındaki başardı çalışmalarıyla adından sözettirir. Oyuncu olmasında Ok olarak bir sanat aşığı olan babasından daha sonra lise yıllarında tiyatro öğretmeni Cahit Gürkan'dan etkilenir. 1972 yılında liseden mezun olur ve profesyonel oyunculuk eğitimi almaya karar verir. Böylece Ankara Devlet Konservatuvan'na girer ve 4 yıllık bir oyunculuk eğitimi alır. Burada eğitim aldığı dönem özellikle Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi koşullarından ve buna bağlı olarak sürekli değişen öğretim kadrosuyla ilginç ve karışık bir dönemdir. Ancak Haluk Bilginer bunu farklı ekollerden gelen öğretmenlerden, farklı oyunculuk teknikleri öğrenmek açısından bir avantaj olarak görür. Mezun olduktan sonra babasının ve ailesinin desteği ile eğitimini pekiştirmek için İngiltere'ye gider. L.A.M.D.A.'da (Londra Müzik ve Sahne Sanatları Akademisi) 2 yıllık yüksek öğrenim görür. Okul projelerinde ve daha sonrasında on yıl boyunca profesyonel tiyatrolarda, sinema ve TV'da çalışır. Bunların içinde en önemlisi bir BBC yapımı olan "Eastenders'tır. 1987*de Türkiye'den bir dizi teklifi alır. Çekimler sırasında, aynı projede rol alan, konservatuvardan arkadaşı Zuhal Olcay ile aralarında bir ilişki başlar. Böylece Haluk Bilginer, aralarında büyüyen aşk ve Türkiye'de oynama isteği ile Türkiye'ye dönmeye karar verir. 1990 yılmda konservatuvardan öğretmeni olan Ahmet Levendoğra ve eşi Zuhal Olcay ile beraber 'Tiyatro Stüdyosu'nn kurar. Daha sonra 1999 yılmda Zuhal Olcay'la beraber 'Oyun Atölyesi'ni kurmak için ilk adımlan atarlar, iki tiyatronun kuruluşunda emeği geçen Haluk Bilginer, tiyatro yöneticisi sıfatıyla anılmaktan kaçınarak, tiyatro oyuncusu kimliğiyle ve çalışmalarıyla anılmayı tercih eder. Her iki tiyatronun ortak noktası; oyun seçimlerinde, Türkiye'de daha önce sahnelenmemiş oyunları ya da oyun yazarlarım tanıtmalarıdır.Haluk Bilginer, oyunculuk yaşantısı boyunca, tıpkı öğrencilik yıllarında olduğu gibi çalıştığı her oyuncudan, yönetmenden v.s. farkta şeyler öğrenmeye gayret eden ve gelişmenin öğrenciliği, öğrenmeyi sürdürerek mümkün olcağına inanan bir oyuncudur. Samimiyeti, merakı ve inancı oyunculuğun en önemli koşulları kabul eden Bilginer, çektiği sinema filmleri, televizyon programları ve dizileri tiyatroya bir yatırım olarak görür. Haluk Bilginer, yaptığı çalışmalarla pek çok ödüle layık görülen Türk Tiyatrosu'nun değerli sanatçılarından biridir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As an actor and the founder of 'Oyun Atölyesi' Haluk Bilginer is mentioned by bis successful works in the theater, cinema and television. In becoming an actor, he was first influenced by his father, who was an art lover and then in high school years, by bis drama teacher Cahit Gûrkan. In year the year of 1972, he graduates from high school and decides to have professional acting training. So he enters the Ankara Süite Conservatory and has a 4-year training. The era that he studies is an interesting and a complicated one mostly with political situation that Turkey is in and the continues changes in the training staff according to that But Haluk Bilginer sees that as an advantage of having all kinds of acting styles with teachers from different schoolings. When he graduates from the conservatory, he goes to England to improve his education, with his father's and familiy's support He takes 2 years of advanced training in L.AJVI.D.A (London Academy of Music and Dramatic Arts). He plays in the school performances and after that he participates in the proffessional theaters, cinema and TV for ten years. The most important of all is“Eastenders”, a BBC production. In 1987 he is offered a TV series from Turkey. During the shootings, a love affair starts with his schoolmate Zuhal Olcay, who takes part in the same project as an actress. So with (he love growing up between the two and Haluk Bliginer's will to act in Turkey, he deckles to return to Turkey. In 1990 he establishes 'Tiyatro Stüdyosu' with his wife Zuhal Olcay and his teacher from Conservatory, Ahmet Levendoğlu. And then in 1999 he makes the first steps to establish 'Oyun Atölyesi' with Zuhal Okay. Although he has much effort on founding two theaters, he doesn't prefer to be mentioned as a 'theater manager', but with his works as an 'actor'. The common point in both theaters that is introducing new playwrights and plays in Turkey, not produced before. In all of his achievements, Haluk vuBilginer pursues his own theatrical policy, and demands the same from his partners, and from die persons he works with. Daring his lifetime and his acting life, Haluk Bilginer, tries to learn different tilings from all the actors, directors etc. he works with, like in his school years. He believes that the development is only possible by being continously a student and an inquisitive artist He, believes that the primary needs of acting are sincerity, cariosity and belief in himself. The money he earns from the TV and the cinema is an investment for his theatre, and the experience he gains from the theatre tarns to be a success in TV and the cinema. Haluk Bilginer is a very valuable theatre man, who is deemed worthy with lots of awards for his works. VUl