İslam Hukukunda kadının evlenme ehliyeti ve boşama yetkisi
The woman's marriage efficiency and divorce authority in the Islamic Law
  1. Tez No: 130191
  2. Yazar: SERPİL KARGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ESKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İslâm hukukunda evlenme ehliyeti, hem evlenme rüşdü hem de velayet ile ilgilidir. Erkeğin tam ehliyet sahibi olmasında bir ihtilâf yokken, kadının velisiz evlenip evlenemeyeceği tartışmalı bir konudur. Medenî Kanuna göre ise, evlenme rüşdüne ulaşmış her kadın ve erkek evlenebilir. Diğer taraftan boşanma sistemi, İslâm hukukunda üç şekilde işlemektedir: Tek taraflı boşanma, karşılıklı anlaşarak boşanma ve mahkeme yoluyla boşanma. Tek taraflı boşanmada, erkeğe tam yetki verilirken, kadına ancak belli sebeplerden dolayı erkeğin hakkını devretmesiyle yetki tanınmaktadır. Medenî kanunda ise, taraflar ancak mahkemeye başvurarak boşanabilirler. iv
Özet (Çeviri)
In the Islamic Law marriage efficiency is concerned with the coming age of marriage and also with guardianship. There is no conflict about the entire efficiency of the man on marriage. But whether the woman can get married without a guardian is a disputed supject. According to Civil Law, each female and each male who has reached the age of marriae, can get marriedge. On the other hand the system of divorce, works in three ways according to the Islamic law: The one sided divorcing of each couple, the divorcing by agreeing with each another and the separating of the judge the two couples. On the one sided divorce, the man has got entire authority. The woman, however, is given this authority only if the husband turns her this right over. According to Civil Law the couples can only get divorced by applying to the judge. i*