İşletme stratejilerinin ve politikalarının finansal kararlara etkisi
The Effect of business strategies and politics on financial decisions
  1. Tez No: 130190
  2. Yazar: ERCAN KARABELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Son yıllarda, küreselleşen ekonomi, yaşanan makroekonomik krizler ve artan rekabet koşulları, işletmelerin finansal kararlarını alırken daha hassas ve daha dikkatli davranmalarına neden olmaktadır. Çünkü böyle bir ortamda işletmelerin yanlış finansal kararlar almaları, işletmeleri içinden çıkılması mümkün olmayan krizlere itebilir. Bu durumda işletmelerin alacağı finansal kararlar, finansman yönetiminin giderek daha önemli bir parçası haline gelmektedir. İşletmeler finansal kararlar alırlarken bir çok faktörü göz önünde bulundururlar. Bu faktörler genel olarak konjonktürel durum, enflasyon, işletmenin yapısı gibi faktörlerdir. Ancak işletmelerin finansal kararlarını almalarında etkili olan en önemli faktör işletmelerin stratejileri ve politikalarıdır. Bir şirketin finansal açıdan sağlamlığı, o işletmenin stratejik hedefleri ve işletme politikaları ile aldığı finansal kararların uyumuna bağlıdır. Finansal kararlarını, işletme stratejileri ve politikaları çerçevesinde alan işletmeler, finansal sağlamlık açısından büyük problemler yaşamazlar. Bu çalışmanın amacı, işletme stratejilerinin ve politikalarının finansal kararlara olan etkisini göstermek ve işletmelerin, belirledikleri stratejiler ve politikalar çerçevesinde finansal kararlar aldıkları takdirde, finansal sağlamlık açısından sıkıntıya düşmeyeceğini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, perakende sektöründe yerel bazda önemli bir pazar payına sahip olan Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Ve Gıda Sanayi A.Ş.'nin 2000, 2001 ve 2002 yılı faaliyet raporları ile 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 yılı bilanço ve gelir tabloları incelenmiş, finansal analiz sonucu gerekli oranlar bulunmuş ve yorumlanmıştır. Kipa incelemesi sonucunda, Kipa'nın büyüme stratejisini seçmesi ve bu strateji doğrultusunda finansal kararlar alması sonucunda sektörde rakiplerine oranla oldukça yeni olmasına rağmen önemli bir karlılık ve pazar payına sahip olduğu ve finansal sağlamlık açısından bir sıkıntıda olmadığı görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the last years, global economy, macro-ekonomic crises and the growing competition conditions cause the corporations make financial decisions more sensetive and more carefully. Because, in this atmosphere, corporations' wrong financial decisions can push the corporations into deep financial crises. In this position, financial decisions becomes more important in financial management. When corporations make financial decisions, they keep in mind lots of factors. This factors are generally, economic situation of the country, inflation, and the structure of the corporations. Financial stability of a corporation is related to harmony of business strategies and politics and their financial decisions. The corporations which make financial decisions in the direction of business strategies and politics, don't have big problems in financial stability. The aim of this study is to show the effect of business strategies and politics on financial decisions and to show that if corporations make financial decisions in the direction of business strategies and politics, they won't have financial difficulties. In the direction of this aim, 1998, 1999, 2000, 2001 and 2002 balance sheets and income statements, and 2000, 2001 and 2002 annual reports of Kipa Marketing Trade and Food Industry Corporation which have an important market share in the local retailing sector are examined and the financial ratios are founded and analysed. In the result of Kipa examination, it has seen that Kipa, makes its financial decisions in the direction of business strategies and politics and because of that, Kipa has got an important profitness and market share in the sector. VII