Uçuş yönetim sisteminin nesne yönelimli olarak modellenmesi
An object oriented modeling of flight manegement system
- Tez No: 130193
- Danışmanlar: MURAT AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Uçuş maliyet ve riskinin yüksek olması insanları bu maliyet ve riski azaltacak yeni arayışlara itmektedir. Simülatörler ve bilgisayar tabanlı eğitim araçları bu amaçla kullanılmaktadır. Günümüzde modern hava araçları, uçuş planlaması ve icrasında pilotlara büyük kolaylık sağlayan Uçuş Yönetim Sistemi (FMS) ile donatılmıştır. Uçuş Yönetim Sistemi karmaşık bir bilgisayar sistemidir. Pilotların bu karmaşık sistemin sağladığı bütün fonksiyonları öğrenmelerini sağlayarak uçuş maliyetini ve riskini azaltacak bilgisayar tabanlı eğitim araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez kapsamında Nesne- Yönelimli Analiz ve Tasarım metodolojisi kullanılarak Uçuş Yönetim Sisteminin kullanımının öğretilmesi için gerçekleştirilecek bir bilgisayar destekli eğitim aracının modeli oluşturulmuştur. Büyük ve karmaşık bir yapısı olan FMS-800 alt sistemlere bölünerek modellenmeye çalışılmıştır. Kurulan bu modelin müteakip çalışmalarla kullanıma hazır bir bilgisayar destekli eğitim (CBT) aracı haline getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT High cost and risk of the flight force people to search for new techniques to reduce these costs and risks. Simulators and computer based trainers are used for these reasons. Nowadays modern aircrafts are equipped with Flight Management Systems (FMS) which make the flight planning and executing easy for pilots. FMS is a complicated computer system. There is a need for computer based trainers which will reduce cost and risk by providing pilot to learn all functions of systems. Within this study, a computer based trainer model has been developed for education of FMS usage. FMS which has a complicated structure is tried to be modeled by dividing into subsystems. This developed model is aimed to be a computer based trainer (CBT) by next studies. m