Buhara'nin el-Edebü'l-Müfred'indeki hadislerin eğitim açısından değerlendirilmesi
An Educational approach to al-Ababu'l -Mufrad of al-Bukhari
- Tez No: 130194
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN PARLADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, İslâm Peygamberi Hz. Muhammed'in ahlâk ile ilgili hadislerinin modern eğitim şablonuna oturtularak yapılan bir değerlendirmesidir. Bu çalışma ile söz konusu olan hadislerin eğitim psikolojisi, eğitim sosyolojisi, eğitimde amaçlar, içerik, ilke ve yöntem açısından herhangi bir değeri olup olmadığı araştırılmış ve ulaşılan bulgular modern eğitim açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma A. Fikri Yavuz tarafindan iki cilt olarak tercüme ve şerh edilen Buhari'nin ahlâk ile ilgili hadisleri topladığı el-Edebü'1-Müfred adlı eser ile sınırlandırılmıştır. Belgesel tarama yönteminin bir türü olan içerik çözümleme ile gerçekleştirilen bu çalışma, hadislerin eğitim biliminin bölümleri ve eğitimin ilişkili olduğu yan disiplinler açısından sınıflandırılması ile başlamış ve ortaya çıkan bulgular sözü edilen disiplinlerin ışığında değerlendirilmiştir. Araştırmanın giriş bölümünde, araştırmanın önemi, amacı, Buhârî'nin hayatı ve el-Edebü'1-Müfred hakkında kısaca bilgi verildikten sonra, birinci bölümde adı geçen eserde toplanan ahlâk hadisleri eğitim psikolojisi ve eğitim sosyolojisi açısından değerlendirilmiştir, ikinci bölümde, hadislerin eğitim psikolojisi açısından değerlendirilmesi sonunda edinilen insan hakkında genel bir bilgiden sonra, hadislerde bu insanda gerçekleştirilmeye çalışılan amaçlar duyuşsal ve bilişsel yönden ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, el-Edebü'1-Müfred'deki öğretim konuları ve dördüncü bölümde de söz konusu hadislerdeki eğitim ilke ve yöntemleri belirlenmiştir. Sonuç bölümünde, çalışmanın bir özeti verilmiş ve ulaşılan bulguların genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to evaluate Buhârî's books, al-Adabu'l Müfred, which contain especially ethical sayings of Prophet Muhammed, from the educational point of view. We tried to point out some educational psychological and sociological foundations, aims, subjects, principles and methods which included in Prophet's sayings and to compare them with modern education vision. This research is limited of Buhârî's el- Edebü'l Müfred books. In this work it is used documental search and content analyze methods. Having given information about Buhârî's life, books, and aim, importance of this study an introduction. We discussed in the first chapter, the psychological and sociological foundations of education with reference to al-Adabu'1-Müfred. tn the second chapter, it is tried to point out educational aims, in the third chapter, educational subjects in the fourth chapter, education's principles and methods of education respectively. At the end, we made an attept to offer a new outlook about religious education in İslam in general, and a new view points to the hadiths of Prophet Muhammed in particular.