Development of a distributed shop floor control system
Dağıtık bir imalat denetleme sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 82775
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ENGİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
öz DAĞITIK BİR İMALAT DENETLEME SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ TENGİRŞENK, Barış Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. S. Engin Kılıç Ekim 1999, 152 sayfa Bu çalışmada, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Tümleşik İmalat Teknolojileri Araştırma Grubu ve TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. işbirliği ile prototip bir imalat denetim sistemi geliştirilmiştir. Atelye düzeyindeki işlevlerin ve bilgi kaynaklarının modellenmesi için IDEFO ve IDEF1X standartları seçilmiştir. Bu standartlar Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'nin Tümleşik Bilgisayar Destekli İmalat Programı sonucu ortaya konulmuş Federal Bilgi İşlem Standartları'dır. Yerel ağ; Ethernet, TCP/IP ve RS232 standartları kullanılarak kurulmuştur. Tez yazarı tarafından geliştirilen yazılım birimleri ile bu birimlerin kapsamları şu şekildedir : 1. Dağıtık Sayısal Denetim. Parça programlarının merkezi veritabanından tezgahlara yüklenmesi. Parça programlarının tezgahlardan merkezi veritabanına geri yüklenmesi. İşlem planlama mühendisleri ve bilgisayar sayısal denetim programcıları arasında parça programları ile ilgili iletişimin sağlanması 2. Takım Yönetimi. Bağlama ve ölçme aparatlarının durum ve dağılımlarının takip edilmesi. Kesici takım ve uçların takım ambarında stok işlemlerinin takip edilmesi Yazılım mimarisinde kullanılan model, Microsoft'un Dağıtık Bileşen Nesne Modeli'ni temel alan üç katmanlı sunucu istemci modelinin türevi olan bir internet uygulamasıdır. Son olarak, yazılımın geliştirilmesinde Internet Information Server (ÜS 4.0), SQL Server 7, Visual Basic 6.0, ve Visual InterDev gibi Microsoft ürünleri kullanılmış ve yerel ağ işletim sistemi olarak da Windows NT seçilmiştir. Anahtar Kelimeler : İmalat Denetim Sistemi, IDEFO, IDEF1X, Dağıtık Sayısal Denetim, Takım Yönetimi, yazılım mimarisi VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A DISTRIBUTED SHOP FLOOR CONTROL SYSTEM TENGIRŞENK, Barış M.Sc, Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. S. Engin Kılıç October 1999, 152 pages In this study, a prototype shop floor control system was developed as the requirement of a project that was conducted through the cooperation of TUSAŞ Engine Industries Inc. (TEI) and the Integrated Manufacturing Technologies Research Group of the Mechanical Engineering Department of the Middle East Technical University. IDEFO and IDEF1X standards were selected for the modeling of functions and information resources at the shop floor, respectively. These standards are the Federal Information Processing Standards recognized as a result of U.S. Air Force Integrated Computer Aided Manufacturing Program. The local area network was constructed using the Ethernet, TCP/IP and RS232 standards. The modules of the software that were developed by the author of this thesis and their scopes are :1. Distributed Numerical Control. Downloading of part programs from the common database to the CNCs. Uploading of part programs from the CNCs to the common database. Transactions among the process engineers and CNC programmers regarding part programs 2. Tool Management. Tracking of the status and location of the fixtures and measuring equipment. Stock transactions of the cutting tools and inserts in the tool room The model used for the software architecture was an internet implementation that is a spin-off of the three tier client server model of Microsoft that is based on Distributed Component Object Model Finally, the tools for developing the software were chosen from among Microsoft products, namely Internet Information Server (ÜS 4.0), SQL Server 7, Visual Basic 6.0, Visual InterDev and the network operating system was selected as Windows NT. Keywords : Shop Floor Control, IDEFO, IDEF1X, Distributed Numerical Control, Tool Management, software architecture