Visual basic ile internet uygulamaları ve internet üzerinde veritabanı yönetimi
Internet applications with visual basic and database management on internet
  1. Tez No: 83198
  2. Yazar: ENDER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
ÖZET Visual Basic ile İnternet Uygulamaları ve İnternet Üzerinde Veri tabanı Yönetimi İnternet protokolleri, internet üzerinde bilgisayarların birbirleriyle anlaşmada kullandığı belirli komutlardan oluşan iletişim dilidir. İnternet üzerinde en çok kullanılan protokoller burada anlatılacaktır. HTTP web sayfalarına ulaşmada, FTP dosya transfer ve paylaşımında, POP3 mail almada, SMTP mail göndermede, NNTP haber forumlarına katılmada, TELNET sunucular üzerinde komutları işletmekte kullanılan protokollerdir. İnternet protokol uygulamalarını geliştirmede Visual Basic'te yer alan WinSock kontrolü yeterli olmaktadır. Bu kontrolle sunucuya bağlanma, veri gönderme ve alma ile sunucu tabanlı uygulama geliştirmek için belirtilen portta dinleme yapılabilmektedir. Bu nedenle, yapılan uygulamalar, istenilen sunucuya bağlanıp sunucunun kullandığı protokole uygun komutların işletilterek sonuçların değerlendirilmesinden ibarettir. Büyük miktarda ve kalıcı verinin tutulması, bunun üzerinde istediğimiz kriterlere uygun sorgulamaların ve güncellemelerin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için veritabanı uygulaması geliştirilmelidir. İnternet üzerinde veritabanı kullanmak için çeşitli teknolojiler vardır. Burada ADO kullanılarak WebClass ve RDS ile veritabanı yönetimi anlatılacaktır. Bunlar Microsoft'un geliştirmiş olduğu en son teknolojilerdir. ADO, internet ve intranetlerde minimum ağ trafiği ile çok sayıda veri tipine erişim sağlayan, eski modellerin aksine nesne hiyerarşisi minimuma indirilmiş modeldir. ADO üç temel nesneden oluşur. Connection: Bağlantıyı gerçekleştirir ve komutları işleterek Recordset gönderir. Recordset: Komutları işletir ve kayıtlar üzerinde işlemler yapmayı sağlar. Command: Parametrik sorgulama yaparak Recordset gönderir. RDS uygulamaları three-tier model üzerine kurulmuştur. Bu model internet uygulamalarını üç katmana ayırır. Client Tier kullanıcı arayüzüdür. Middle Tier ÜS ve iş nesnelerini içerir. Data Tier veritabanı yönetim sistemidir. RDS ile veri erişimi middle tier'da yer alan iş nesnesiyle haberleşerek yapılır. İş nesnesi veritabanı yönetim sistemini sorgular ve elde ettiği recordset'i client'a disconnected (yani bağlantısı kesilmiş) olarak gönderir. RDS sunucu varsayılan bir iş nesnesi içerir. Fakat bu nesne yeterli ve güvenli olmadığı için kendi metotlarımızın yer aldığı nesneler yaratılır. WebClass sunucuda çalışır ve kullanıcı browser'mdan gelen olaylara yanıt vererek sonucu gönderir. Bunun için gerekiyorsa veritabanı yönetim sistemine bağlantı kurar. WebClass üzerinde gerekli yer değiştirmeleri yaparak varolan html dosyalarını gönderebileceği gibi, koddan da HTML yaratabilmektedir. İnternet uygulamaları istekler arasında verileri tutamadıkları için stateless'tir. State'in korunması için çeşitli yöntemler söz konusudur. Bunlar nesne kullanma, veritabanı kullanma ve client server arasında bilgiyi taşıma gibi yöntemleri içermektedir. _
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Internet Applications with Visual Basic and Database Management on Internet Internet protocol is a communication language that computers on Internet use to communicate each other with specific commands. The most used protocols on Internet will be explained here. HTTP is used for accessing web pages. FTP is used for transferring and sharing files. POP3 is used for receiving mails. SMTP is used for sending mails. NNTP is used for joining news forums. TELNET is used for executing commands on servers. Winsock control in Visual Basic is capable of developing Internet protocol applications. Connecting to servers, sending and receiving data and listening on specific port to develop server applications can be done with this control. Thus, Internet applications are composed of connecting to the server and sending the protocol commands then evaluating the results. Database applications must be developed for saving much and permanent data, executing queries with specific criteria and updating them quickly. There are several technologies to use database on Internet. Database management using ADO with RDS and WebClass will be explained here. They are the latest technologies developed by Microsoft. ADO is a model for accessing numbers of data types by providing minimum network traffic on Internet and Intranet with minimum object hierarchy unlike old models. ADO consists of three main objects. Connection connects to the database and sends Recordset by executing commands. Recordset is used for processing records and executing commands. Command sends Recordset by executing commands with specific parameters RDS applications are based on three-tier model. This model divides Internet applications into three tiers. Client Tier is user interface. Middle Tier contains ÜS and Business Objects. Data Tier is database management system. RDS accesses data by communicating business objects in the middle tier. Business object executes queries on database management system and sends disconnected recordset to the client. RDS server has a default business object. Objects that contain our methods must be created because of this object is not sufficient and safe. WebClass works on server and sends results by responding events coming from the client browser. If it is necessary, it can connect to the database management system for this. WebClass can send html pages by replacing replacement tags or create html pages from code. Internet applications are stateless because of they can't hold data between requests. There are several methods to keep state. These include using objects and databases and moving state between client and server. vm