Buhârî'nin el-Edebü'l-Müfred adlı eserindeki ahlâk konulu hadislerin din eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the morals on the ahvi in the Al-Edebu'l-Müfred forensic work of buhârî in terms of religious education
  1. Tez No: 794482
  2. Yazar: SEDANUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geçen bir buçuk yüzyıl, Batı'nın ve daha sonra Doğu'nun İslam'ın temel meselelerini bir kez daha baştan ele alma ihtiyacı hissettiği bir dönem olarak karakterini her zaman korumuştur. Kur'an, İslam halkının yapısını anlatırken, Hz. Peygamberin yaşam tarzına, yani sünnetine itâati de eklemiş olması, Kur'an ile başlayıp günümüze kadar devam etmesi, derin bir sünnet / hadis bilgisinin ortaya çıkmasını ve Müslüman âlimlerin ikinci bir mesleğinin oluşmasını sağlamıştır. Buhârî, hadis konusunda önde gelen âlimlerden biri olarak kabul edilmektedir. İslam kütüphanesini, kuşakların defalarca istifade ettiği büyük hazinelerle zenginleştirmiştir. Peygamberlik tavırları ve uyguladığı yöntemleri, topluluğun ahlaki sistemini ve değişmeyen değerlerini elde ettiği bozulmamış kaynak niteliğindedir. Nitekim uluslar ve bireyler kendi ahlâklarını, bu hadislere dayanıp dayanmadığına göre tanımlanmaktadırlar. Buhârî'nin el-Edebü'l-Müfred adlı kitabının Müslüman toplumu için hadis ve ahlâkta bir referans çalışması olarak kabul edilmesinin nedeni budur. Buhârî'nin el-Edebü'l-Müfred'inin genelde Hz. Peygamberin ahlâk ve görgü kuralları ile ilgili hadislerinin toplandığı bir kitap olması, onu bu araştırmanın objesi yapmıştır. Araştırmanın amacı, bu eserdeki hadisleri modern eğitim açısından değerlendirmek, açıklamak ve din eğitimine tarihsel ve dini bir temel sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The last century and a half has always preserved its character as a period in which the West and later the East felt the need to deal with the basic issues of Islam from the beginning once again. While the Quran describes the structure of the Islamic people, it is Hz. The fact that the Prophet added obedience to his lifestyle, namely his sunnah, started with the Qur'an and continued until today, and provided the emergence of a deepened knowledge of sunnah / hadith and the formation of a second field of occupation of Muslim scholars. Bukhari is regarded as one of the leading scholars on hadith. He enriched the library of Islam with great treasures that generations have made use of over and over. His prophetic attitudes and the methods he applied are the pristine sources from which he obtained the moral system and unchanging values of the community. As a matter of fact, nations and individuals are defined according to whether their morals are based on these hadiths or not. That is why Bukhârî's book, al-Edebü'l-Müfred, is accepted as a reference work in hadith and morality for the Muslim community. Al-Edeb al-Mufred of Bukhari is generally Hz. The fact that it is a book in which the hadiths of the Prophet on ethics and etiquette are collected has made him the object of this research. The aim of the research is to evaluate and explain the hadiths in this work in terms of modern education and to provide a historical and religious basis for religious education.