İşletmelerde kalite çalışmalarında altı sigma yaklaşımı üzerine bir araştırma
A Research on six sigma approach at quality studies in business enterprises
- Tez No: 130199
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞENYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezi, işletmelerde kalite çalışmalarında, farklı bir yönetim anlayışını ortaya koyan Altı Sigma yaklaşımının nasıl uygulanacağı hakkında bilgi sunmayı amaçlar. Altı Sigma, şirketlerin mükemmele yakın ürün ve hizmetler sunmak için kritik noktalara odaklanmasını sağlayan yönetim anlayışıdır. Şirketlerin iş süreçlerini mükemmelliğe taşımayı hedefleyen Altı Sigma, temel süreç bilgilerinin doğru analiz edilmesiyle hataların minimize edilmesini amaçlayan, başarıyı yakalamak, sürdürmek ve en üst düzeye ulaştırmak için esnek ve kapsamlı bir sistemdir. Müşteri gerekliliklerini derinlemesine anlama, verileri ve istatistiksel analizleri belirli bir disiplin çerçevesinde kullanma ve iş süreçlerinin bu disiplinde yönetilmesidir. Temel amaçları yukarıda ifade edilen Altı Sigma yaklaşımının, aşamaları, uygulama adımları, başarı faktörleri ve Altı Sigma şirketlerinin gerçekleştirdikleri çalışmalar ve bir iyileştirme projesi örneğine ilişkin detaylar tez içinde izlenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to present the Six Sigma approach which bring out different management strategies in the quality systems of companies. Six Sigma, a very flexible and extensive system, purposes to bring the working Schedule to perfection by minimizing the main timing information with right analyze. Six Sigma, is understanding the customer reqiuerment, using the data and the statistical analyzes in a spesific discipline frame and managing the working schedule due to this table. Six Sigma that is mentioned above the main purporse, phases, steps, success factors anad the activities of the companies which use Six Sigma approach can be seen in the thesis in details including a improvement project.