Toplam verimli bakım (TPM) ve endüstri işletmelerinde bir uygulama
Total productive maintenance (TPM) and an application in industry enterprises
- Tez No: 130200
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Yalın üretimin sisteminin ve sürekli iyileştirme felsefesinin tesis ve bakım ile ilgili ayağı olan Toplam Verimli Bakım (TVB), 1960'ların başında Japonya'da geliştirilmiştir. Toplam Verimli Bakım, çalışanların kullandıkları ekipman hakkındaki bilgilerini arttırma, düzenli bakım, düzenli atölye ve problemlerin kökenine inip bir daha tekrarlanmayacak şekilde çözme yöntemleri ile önce sıfır duruşu; sonra sıfır hatayı hedefler. Bu çalışmada Toplam Verimli Bakım sistemi detaylı olarak açıklanmakta, BMC A.Ş.'deki uygulaması anlatılmakta, uygulamada karşılaşılan zorluklar açıklanmakta, bunlara BMC'de bulunan çözümler verilmektedir. Pratik uygulamaya örnek olarak 1870 numaralı tezgah üzerinde yapılan çalışmalar yazılmıştır. Edinilen tecrübeler, personel katılımı, üst yönetimin tam desteği, etkin mühendislik desteği ve kararlı çalışmanın TVB'nin etkin olarak kurulması için temel şartlar olduğunu göstermiştir. Ayrıca TVB uygulamalarına ekipman güvenliğini arttıracak ve iş kazalarını önleyecek önlemlerle başlanmasının işgücünün katılımı üzerinde olumlu etkisi olduğu bulunmuştur. TVB uygulaması sonucunda, örnek tezgahta toplam ekipman verimliliğinin 6 ay içinde %65.83'den %82.91'e çıktığı ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, Arçelik, KORDSA, Pirelli gibi firmalardaki TVB uygulamaları sonucunda elde edilen verimlilik artışlarıyla benzerlik göstermektedir. Bu da TVB'nin Türk Sanayinde uygulanabilirliğini göstermektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total Productive Maintenance (TPM), which is related to the maintenance and plant side of the lean manufacturing system and continuous improvement philosophy, has been developed in Japan in the beginning of 1960's. Total Productive Maintenance initially aims to reach zero stoppages by increasing the knowledge of the operators on the equipment that they are using, systematic maintenance, regular workplace, and solving the problems in the way that they won't occur any more. After achieving that goal, it aims zero defects. In this study, Total Productive Maintenance system and its application in BMC A.Ş. is explained, together with practical difficulties faced during application and solutions devised to overcome them. As a practical example, studies on machine 1870 is given. Experience gained during the application proved that full participation of operators, support of top management, effective engineering support and determined working are the main keys to successful TPM implementation. In addition, it has been observed that, starting the TPM by applying changes that increases equipment safety and decreases occurrences of industrial accidents boosts operator participation to the project After implementing TPM on pilot machine, an increase on overall equipment efficiency from %65,3 to %82,91 in 6 months is observed. The increase observed in overall equipment efficiency is similar to the ones achieved in implementations at Pirelli, Arçelik, and KORDSA; proving that TPM is on its way to be one of the widely accepted Japanese management techniques in Turkish industry.