İş sağlığı ve güvenliğinde altı sigma yaklaşımı üzerine bir model uygulaması
A model application on six sigma approach to occupational health and safety
- Tez No: 583231
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kalite yönetim sistemlerinden birisi olan altı sigma; 1981 yılında ortaya çıkmış ve özetle piyasaya sürülecek olan ürünün üretim aşamalarında en az hata ve kayıpla üretilmesini sağlayacak önlemlerin alınması dolayısıyla üretim esnasındaki kayıp miktarının azaltılarak üretim maliyetinin düşürülmesi böylelikle de kaliteli ürünün müşteriye daha uygun fiyattan sunulması prensibini benimsemektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği ise kısaca işyerinde veya işin yürütümü nedeniyle çeşitli nedenlerden kaynaklanan insan sağlığına, toplum sağlığına veya çevreye zarar verebilecek koşullardan korunmak amacıyla yapılan sistemli ve bilimsel çalışmaların bütünü olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmamızda altı sigma kalite yönetim sistemi ve süreçlerinin iş sağlığı ve güvenliği yönetiminde kullanılmasının sağlayabileceği faydalar araştırılmış ve iş sağlığı ve güvenliği yönetiminde altı sigma yönetim sisteminin kullanılmasının getireceği faydaların ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmamız kapsamında Türkiye'de beyaz eşya üretimi yapan bir firmanın altı sigma yönetim sistemine geçmeden önceki son bir yıllık kaza verilerinin istatistiksel incelenmesi yapıldı, akabinde altı sigma yönetim sistemi iş sağlığı ve güvenliği alanında söz konusu firmada uygulandı. Daha sonra altı sigma uygulamaları sonucunda kaza verileri tekrar toplanarak, altı sigma öncesi ve sonrası verilerin istatistiksel karşılaştırılması yapılarak altı sigmanın var ise faydaları ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Six sigma quality management systems, one of the quality management systems, have been developed in 1981 and aims to take the measures to ensure that the product on the market has the least error and loss during the production stages. Therefore, the company adopts the principle of reducing the production cost by reducing the amount of loss during production and thus offering the quality product to the customer at a more affordable price. Occupational Health and Safety is defined as the whole of systematic and scientific studies carried out in order to protect employees against conditions that may cause harm to human health, public health or environment caused by various reasons in the workplace or due to the conduct of the work. In this research, the benefits of using six sigma quality management system and processes in occupational health and safety management were investigated and the benefits of using six sigma management systems in occupational health and safety management were aimed. In the study, the last one-year accident data of a company engaged in the production of white goods (home appliances) in Turkey were held to examine statistically before proceeding to Six Sigma management system. Afterwards, six sigma management systems were applied in the field of occupational health and safety in the company. As a result of six sigma applications, accident data were collected and statistical comparison of the data before and after six sigma system was performed and finally the benefits of six sigma systems have been revealed.