Batıkent toplu konut alanında açık ve yeşil alanların irdelenmesi üzerine bir araştırma
A Research on evaluation of open spaces in the 'Batıkent' residental area
- Tez No: 13020
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜKERREM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
-iii- ÖZET Yüksek Lisans Tezi BATI KEN T TOPLU KONUT ALANINDA AÇIK VE YEŞİL ALANLARIN İRDELENMESİ ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA Ayşegül ÇİL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mükerrem ARSLAN 1990, Sayfa: 190 Jüri : Prof. Dr. Hayran ÇELEM, Doç. Dr. Kamuran GÜÇLÜ Doç. Dr. Mükerrem ARSLAN Ülkemizde hızla artan nüfus ve kentleşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan toplu konut yerleşimleri giderek önem kazanan bir olgudur. Batıkent, kamu eliyle girişilen en büyük toplu konut olaylarından birisidir. Bu çalışmada Batıkent deneyiminin sosyal bir modelden fiziki çevreye dönüşüm süreci ile mevcut ve öneri halindeki açık ve yeşil alanların durumu irdelenmiş, bu alanlar kullanım kapasiteleri ve yeterlilikleri ile ele alınarak, bazı öneriler getirilmiştir. Kalkın sosyo-ekonomik olarak farklılıklar gösteren Batıkent yerleşiminin geleceğe yönelik proje çalışmalarına ışık tutacak planlama prensipleri belirtilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Toplu Konut olgusu, mevcut ve tasarı açık ve yeşil alanlar, açık ve yeşil alan yeterlilikleri, planlama prensipleri.
Özet (Çeviri)
-ii- ABSTRACT ' Master's Thesis A RESEARCH ON EVALUATION OF OPEN SPACES IN THE 'BATIKENT' RESIDENTAL AREA Ayşegül ÇİL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Landscape Architecture Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Mükerrem ARSLAN 1990, Page: 190 Prof.Hayran ÇELEM Assoc. Prof. Mükerrem ARSLAH Assoc.Prof.Karauran GÜÇLÜ In Turkey, mass housing areas have been an important phonemenon due to the rapid urbanization and population growth. Batikent, being publicly organized, have been one of the Largest mass housing (New Settlement) project. In this study, transitonal process of Batikent experience from social model to physical environment and present situation of existing and proposed open spaces are discussed and some proposals are developed considering their usage capacities and their sufficiency rates. Then, planning principles for future planning studies of Batxkent New Settlement area stated, where community shows heteregenous socio-economic characteristics. KEY WORDS: Mass housing phenomenon, existing and proposed open spaces, sufficiencies of open spaces planning principles.