Biberlerde kök boğazı yanıklığı (Phytophthora capsici Leon.) hastalığına dayanıklılığın nedenlerinin fizyolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
The Physiological and biochemical investigation of the causes of the resistance to the root rot (Phytophthora capsici Leon.) disease in peppers
  1. Tez No: 13021
  2. Yazar: AYŞEN SÜLÜN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNÇ ERCOŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi BİBERLERDE KÖK BOÖAZI YANIKLI?I (Phytophthora capsici Leon.) HASTALI?INA DAYANIKLILI?IN NEDENLERİNİN FİZYOLOJİK VE BİYOKİMYASAL OLARAK İNCELENMESİ Ayşen Sülün ÜSTÜN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Yard.Doç.Dr. Tunç ERCOŞKÜN 1990, Sayfa: 121 Jüri: Yard.Doç.Dr. Tunç ERCOSKUN Prof.Dr. Lütfü ÇAKMAKÇI Doç.Dr. Cihat TOKER Bu çalışmada, üç biber çeşidinin 7-8 yapraklı fide dönemle rinde kesilmiş gövde uçlarına Phytophthora capsici Leon, zoospor süspansiyonu inokule edilerek kök boğazı yanıklığı etmenine dayanıklı lıkları karşılaştırılmıştır. On gün içinde tüm bireyleri ölen İnce Sivri- 35, duyarlı çeşit özelliği gösterirken, PM 702'nin PM 217 çeşidinden daha dayanıklı bir çeşit olduğu tesbit edilmiştir. Aynı biber çeşitleri nin meyve ve 7-8 yapraklı fide döneminde yaprak, gövdelerinde farklı uyarıcılar (abiyotik uyarıcılar, 0.1 M CuS04, 0.1 M AgN03 ve biyotik uyarıcılar, patojenik olmayan Monilinia fructigena, zayıf patojenik Alternaria alternata ve patojenik Phytophthora capsici) kullanıldı. Değişen zamanlarda kapsidiol miktarları GLC ile kantitatif olarak tayin edilip üç çeşidin meyve, yaprak ve gövdelerindeki kapsidiol miktarları karşılaştırılmıştır. Her üç çeşittede meyve ve yapraklarda gövdeye oranla daha fazla kapsidiol bulunmuştur. Tüm organlarda kontrollerde de kapsidiolun bulunması normal bir metabolit olduğunu göstermekte dir. Her ne kadar farklı uyarıcılar üç biber çeşidinde de farklı mik tarlarda kapsidiol birikmesine neden olmuşsa da dayanıklı ve duyarlı çeşit ayrımında kapsidiolun tek başına etkin bir parametre olmadığı tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Fitoaleksin, uyarıcı, seskui terpen, kapsidiol, uyarılmış dayanıklılık, konukçu - patojen ilişkisi, Phytophthora, Solanaceae, Capsicum annum), kök boğazı yanıklığı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis THE PHYSIOLOGICAL AND BIOCHEMICAL INVESTIGATION OF THE CAUSES OF THE RESISTANCE TO THE ROOT ROT (Phytophthora capsici Leon.) DISEASE IN PEPPERS Ayşen Sülün ÜSTÜN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Asst.Prof.Dr. Tunç ERCOŞKUN 1990, Page: 121 Jury : Asst.Prof.Dr. Tunç ERCOŞKUN Prof.Dr. Lütfü ÇAKMAKÇI Assoc.Prof.Dr. Cihat TOKER In this study, by inoculating the suspension of Phytophtho ra capsici Leon, zoospor in to the cut stems obtained from three var- ietes of pepper during the period of 7-8 leaves in seedling,their re sistance to root rot disease effect have been compared. The variety of I.S-35, whose all the seedling have been died in first 10 days, thus, shows the sensitive characteristic, on the other hand it has been ob served that the variety PM 702 is more resistive than the PM 217. For the pepper varieties mentioned above different elicitors have been used (abiotic elicitors, 0.1 M CuSO^,0.1 M AgNOo and biotic elicitors, non-pathogenic Monilinia. fructigena, weakly pathogenic Alternaria al- ternata and pathogenic Phytophthora capsici) to their fruits, and their leaves and stems during the period of 7-8 leaves in seedling, then the capsidiol quantities in the fruits, leaves and stems for the three varieties have been compared by determining quantitavively the capsidiol amounts at different times with the GLC. In all three varie ties more capsidiol has been found in their fruits and leaves then their stems. The fact that the capsidiol has been found in all the controls of the organs shows that it is a normal metabolit. Although the different elicitors caused accumulation of the different amounts of capsidiol in each of the three pepper varities it has been shown that the capsidiol only is not a main factor in differentiating the resistive and sensitive varieties. KEYWORDS: Phytoalexin, elicitor, sesquiterpen, capsidiol, induced resistance, host-pathogen interactions, Phytophthora, Sola- naceae, Capsicum annuum, root rot.