Finansal raporlama sisteminin incelenmesi ve yeni finansal raporlama sistemi önerisi (Azerbaycan Cumhuriyeti örneği)
  1. Tez No: 130203
  2. Yazar: AZER İSMAYİLOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Sermaye dağıtımı kararlarının üstüne kurulu olduğu köşe taşlarından biri olan finansal raporlama aslında gelirin dağıtımı kararlarına gerekli temellerden birini oluşturduğu için tüm insanların hayatlarım etkilemektedir. Yeterli bilgiye sahip olmadan finansal raporları kullananlar yatırım olanaklarının risk ve fırsatlarım tam anlamıyla yargılayamazlar. Onların bilgiye dayalı kararlar verebilmeleri için ekonomiye, endüstriye, şirkete ve hisse senedine ilişkin verileri kapsayan çok çeşitli bilgilere ihtiyaçları vardır. Sağlam kaynaklardan elde edilen kapsamlı bilgi en iyi kararın verilebilme ihtimalini artırır. Ülkenin ekonomik ve sosyal düzeni için önemli temellerden birini oluşturan finansal raporlamanın kullanıcılar için yararlı bilgiler sunabilmesi için sağlam bir muhasebe teorisi ve uygulamalarının üzerine kurulmuş olması gerekir. Post- Sovyet ülkelerden biri olan Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığını kazandıktan sonra muhasebe alanında güncel ihtiyaçlara yanıt verecek düzenlemeleri gerçekleştirememiştir. Bunun nedenlerinden biri ülkedeki ekonomi politikasının tamamen değişmesi olduğu gibi, bir diğer neden de bağımsızlığın kazanılmasından sonra geçen sürenin fazla olmaması, bunun yanı sıra bu alanda reform yapma durumunda olan kişi ve kurumların konuyu eski sistemin bakış açısı ile ele almalarıdır. 1996 yılında yürürlüğe giren ve daha sonraki tarihlerde üzerinde düzeltmeler yapılan Muhasebe Kanunu Sovyet ekseninden çıkılamadığını göstermektedir. Bu durum serbest piyasa ekonomisine geçiş karan almış ülkede Finansal Raporlama alanında çelişkili bir durum ortaya çıkarmaktadır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People in every walk of life are affected by business reporting, the cornerstone on which our process of capital allocation is built, because of it is one of necessary bases of income distribution decisions. The users could not judge all risks and opportunities of investment possibilities without sufficient information. They need so various information including data about economy, industry, the company and the share for their information based decisions. Comprehensive information which is provided by sound source could increase probability of the best decision. For presenting useful information to user by financial reporting which is a important base of a country's economical and political order, financial reporting must be established on a sound accounting theory and practice. Azerbaijan Republic could not fulfill arrangements to response actual needs in accounting field after its independence. There are many reasons for it, for example the country changed its economical politics, the time passed after independence is relatively short and the persons and institutions which must make reforms on this field are thinking with old systems viewpoint. The Accounting Law which signed 1996 and rearranged following terms shows that Soviet axis couldn't left. This situation reveals a contradictory condition in Financial Reporting field of country which decided transition to free market economy. VI