Kar amaçlı toplu konut firmalarrında yürütülen üretim pazarlama çalışmalarının kullanıcı istekleri üzerindeki etkileri ve Ankara Angora evleri uygulaması
The Effects of user needs in profit concem mass housing corporations which carries out producting and marketing endeavor and an application in Ankara Angora houses
  1. Tez No: 130202
  2. Yazar: İLKİN KİLERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT BİLGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
ÖZET insanım en temel ihtiyaçlarından birisi olan konut ihtiyacı, Türkiye'de de Cumhuriyet yıllarından haşlayarak dönemler içerisinde boyutları farklılık gösteren nüfus artışı, kentleşme, iç göç ve mevcut arazi politikası nedeniyle konut sorunu haline gelmiştir. Devlet tarafından tümüyle karşılanamayan konut açığını gidermek amacıyla özel sektörün geliştiği yasal çözüm yollarından biri de kar amaçlı konut sunumu başka bir deyişle satış amaçlı konut yapımıdır. Büyük Ölçekli inşaat firmalarının bu sunum tarzında rol almasıyla konut yanında sağlıklı yaşam çevrelerinin de oluşturulma şansı yakalanırken, sürecin kapsamlı bir proje haline gelmesi gereği ortaya çıkmaktadır. Kar amaçlı konut projesi olarak adlandırılabilecek bu projeler, arazi temini, pazar analizi, maliyet analizi, projelendirme, yasal gereklerin yerine getirilmesi, altyapı ve konut inşaatları, finansman sağlanması ve bütçe kontrolü, fiyatlandırma, tanıtım ve satış faaliyetlerinden oluşan uzun bir süreç içermektedir. Çalışmada bu süreçte pazarlama alanı kapsamında yer alan evreler ele alınmıştır. Müşteri, günümüzde işletmelerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları en önemli kaynaktır. Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarındaki değişim ve farklılıklar rekabetin en önemli unsurları olmasına karşın işletmelerin müşterilerine istenilen ürün ve hizmetlerin sağlanmasını zorlaştırmaktadır Rekabetin bulunduğu her pazarda firmalar pazarın yani müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini daha iyi anlayabilmek ve bu ihtiyaçlara göre ürün ve hizmetler geliştirmek İçin müşterilerini detaylı olarak incelemeye, analiz etmeye ve yaptıkları faaliyetlerde bu verilerden yararlanmaya başlamışlardır. Teori ye uygulamadan oluşan çalışmada, kar amaçlı toplu konut firmalarında yürütülen üretim ve pazarlama çalışmaları açıklanmış ve kullanıcı istekleri belirlenmeye çalışılmıştır, Araştırma kapsamında, firmanın üretip, pazarladığı konutların tüketici isteklerini karşılayıp karşılamadığı ve yapılan faaliyetlerin tüketici karar verme sürecindeki etkisi bir anketle saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda yapılan çalışmaların sonuçları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Needing a house is the basic need of all human and it systematically becomes a problem of a house because of the increasing population, becoming urbanization, migration and the area policy since the beginning of the Turkish Republic. Private sector develops a legal solution which is called private enterprise housing system in order to solve the housing problem which can not be solved from the government. Great housing firms create healthy surroundings besides creating new houses. In doing this the housing firms must create comprehensive projects. Profit base objective housing project includes a long period which contains obtaining lands, market analysis, cost analysis, preparation of the project, doing the necessary legal necessities, building the substructures and the houses, providing the financing, controlling the budget, adjustment of pricing, promotion and sale activities. In this study, it is tried to be investigate the stages in the marketing area. Today, customer is the most important asset of the companies and resource that maintains companies life cycle. Although variation and differences in the customer needs and wants are the most important factors for the competition, it is difficult for the administrative management to provide the services and product. Because of the competition firms begin to analyze the customer behavior and needs in order to provide the most efficient service. In this study which consists of theory and practice, it is tried to explain the production and marketing studies in mass housing firms and tried to determine the users' wishes and demands. By doing a questionnaire it is tried to be determined whether the houses which are built by the firms are to get along with the customers needs and demands. At the end of this study, the results of activities are explained. VI