Antik Dönem Ege kültüründe takı sanatı: İzmir Arkeoloji Müzesi takı koleksiyonundan örnekler
The Art jewellery in Aegean culture in Ancient Age: Examples From İzmir Archaelogy Museum jewellery collection
- Tez No: 130231
- Danışmanlar: PROF. DR. SUHANDAN ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Bu araştırmada, bin yılladır önemini koruyan Antik Çağ takılarının, Ege Kültürlerindeki oluşumları, kültürler arası etkileşimlerin takılara teknik, malzeme ve form açısından yansımaları ve Antik Çağ'ın dönemlerinde oluşan takı koleksiyonları incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bilgiler ışığında, İzmir Arkeoloji Müzesi Antik Çağ takı koleksiyonundan 34 parça ele alınarak form, teknik ve tasarım açılımları yapılmıştır. Tezin çalışma konusu,“Antik Dönem Ege Kültüründe Takı Sanatı-İzmir Arkeoloji Müzesi Takı Koleksiyonundan Örnekler”olarak belirlenmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,“Antik Çağ Anadolu Kültür Tarihine Genel Bakış”başlığı altında Antik Çağ'da Ege Kültürlerinin gelişimleri, bu gelişimleri etkileyen unsurlar; etkileşimler ve inançlar incelenmiştir. İkinci bölümde,“Antik Çağ'da Ege Kültürlerinde Takı Sanatı”başlığında Ege Kültürleri'ndeki takı takma geleneği,takı tasarımlarını etkileyen faktörler ve bu faktörlerin yansımaları irdelenmiştir. Üçüncü Bölümde, Antik Çağ'ın dönemlerinde oluşan, Ege Kültürlerindeki takı koleksiyonları“Antik Çağ'da Ege'de Dönemlerle Takı Sanatı ve Koleksiyonların Oluşması”başlığı altında incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, ilk üç bölümdeki araştırmalardan elde edilen bilgilerle İzmir Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Antik Çağ takı koleksiyonundan bazı örneklerin tasarım ve teknik açılımları yapılmıştır. Bilimsel yöntemlerle yapılan bu araştırmada amaçlanan, Ege Bölgesi'ndeki Antik Çağ takılarının form, teknik ve malzeme açısından incelenerek elde edilen verilerin görsel malzemeyle birlikte bir kaynakta toplanması ve sonraki çalışmalara katkıda bulunmasıdır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the formation of Ancient Age jewellery that have protected their importance for thousands of years, the reflection of intercultural influence on techniques, materials and forms of jewellery and the collections of jewellery, which had been formed in the periods of Ancient Age, were examined. With the light of knowledge,which were obtained from the research, 34 pieces from Izmir Archaeology Museum Ancient Age Jewellery Collection were taken and their forms, techniques and designs were examined. The topic of thesis was determined as“The Art of Jewellery in Aegean Cultures in Ancient Period-Examples from İzmir Archaeology Museum Jewellery Collection”. The study consists of four basic chapters. In the first chapter, under the topic of“General Scan over The History of Ancient Age Anatolian Culture”, the development of Aegean Cultures in Ancient Age, the elements that had influence on these developments; the beliefs of Ancient Times and the influences were examined. In the second, chapter under the topic of“The Art of Jewellery in Aegean Cultures in Ancient Age”, the tradition of use of jewellery in Aegean Cultures, the facts that effect the designs of jewellery and the reflection of these fact were examined. In the third chapter, jewellery collections that had been formed in Aegean Cultures in the periods of Ancient Age were examined under the topic of“The Art of Jewellery in Aegean Region in the Periods of Ancient Age and The Formation of Collections”. Finally, in the fourth chapter, with the knowledge, which were obtained from the researches of first three chapters, some examples from Ancient Age Jewellery collection which exist in Izmir Archaeology Museum were examined in the view of design and technique. In this research, which was done with scientific methods, the aim was gathering the data, which were obtained by examining the form, technique and materials of Ancient age jewellery in Aegean Region, and visual material in a source and make it useful for the following studies. Vll