Web tasararımında hareketli görüntünün yeri ve uygulanışı
The Funcation and application of motion graphics in web design
- Tez No: 130247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YAKUP ÖZTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET“Web Tasarımında Hareketli Görüntünün Yeri ve Uygulanışı”adlı bu tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. Konuya geçiş niteliği taşıyan ilk bölümde web tasarınım medyasını oluşturan İnternet ve WWW (World Wide Web) kavramlarının tarihsel gelişim süreçleri üzerinde durulmuştur. Bunların iletişim ve bilgi dolaşımındaki yerlerinden kısaca bahsedilmiştir. Ardından ikinci bölüme geçilmiştir. İkinci bölümde web tasarımının aşama ve ilkeleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde, web tasarımına genel bir giriş yapılmış ve bölüm; web site tasarımı, web sayfa tasannu ve web tasarımında dikkat edilmesi gereken Önemli kriterler olmak üzere üç başlık altında incelenmiştir. Web site tasarımında, site yapıları ve bağlantıları; web sayfa tasarımında, sayfa tasarımda görsel hiyerarşi ve sayfa tasarım öğelerinden tipografi, renk ve web grafik formatları; web tasarımında dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerde de tasarım yapılırken, üzerinde durulması gereken birkaç önemli nokta anlatılmaya çalışılmıştır. Bu bölüm, üçüncü bölümde incelenecek olan web tasarımında hareketli görüntü kavramının, tasarımdaki yeri ve uygulanışının daha iyi kavranması açısından açıklayıcı bilgiler içermesi ve temelleri oluşturması nedeniyle daha geniş tutulmuştur. Tez konusunun ele alındığı üçüncü bölümde hareketli görüntünün, web tasarım kuralları, web sayfası ve hareketli görüntü ilişkileri, web sayfa düzenlenişi ve hareketli görüntü kısıtlama ve zorunlulukları doğrultusunda yeri ve ne şekilde/ne kadar uygulanması gerektiği, bitmap ve vektörel animasyon, sayısal video ve hareketli banner'lar incelenmiştir. Araştırma konusu“Web Tasarımında Hareketli Görüntünün Yeri ve Uygulanışı”olduğu için inceleme ve çözümlemeler şekil ve resimlerle örneklendirilerek zenginleştirilmeye çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This M.A. Thesis entitled“The Function and Application of Motion Graphics in Web Design”is in three chapters. The first chapter, which is an introduction to this complex subject, the emphasis is giyen to the historical development processes of internet and the WWW (World Wide Web) which compose the media of today's web design. The functions of these two in the communication and information exchange world are brieflly stressed and discussed. The second chapter, deals with the fundamental concepts and phases of web design; after a general introduction, the web site design is examined under three headings: web site design, web page design and the criterias that must be taken in to account when designing such as a material. In web site design, site structures and connections; in web page design, visual hierarchy, typography, colour and web graphic formats; in the criterias of web design, few important issues that need to be stressed are discussed in detail. This second chapter is spread out more evenly, so that the concept of motion graphics in web design that is to be examined in the third part of the thesis can be grasped more easilly by the interested reader. In the third chapter of the thesis, the complex motion graphics field is tackled from the wiew points of basic web design rules web page design and its connection to the motion graphics, composition of the web page design and the necessities and the restrictions of motion graphics and how much or less it needs to be applied and the bitmap and the vectoral animation, digital video and animated banners. Each of these are explained and examined in detail. Because the subject of research in the thesis is“The Function and Application of Motion Graphics in Web Design”, all the research/examination and analysis topics and headings are introduced with relevant plates and illustrations. ıcram^^SSÎ