Web tasarımında hareketli ögeler ve arayüz kullanılabilirliği
Motion graphic and user interface usability in web design
- Tez No: 552140
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN HİLMİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsan, varoluşunun ilk günlerinden başlayan sağlık, temizlik, barınma, beslenme ve eğitim gibi insan olmanın doğurduğu ihtiyaçları karşılayabilmek için çeşitli araçlar kullanmıştır. Bu araçlar insanın yaşamakta olduğu çağa, çevreye ve ihtiyaca göre sürekli şekilde değişmiştir. Zamana ve ihtiyaca göre değişiklik gösteren bu araçları, son günlerde yaşanan teknolojik gelişmeler, üretimin ilerlemesi, benzer ürünlerin arasındaki sınırların kaybolması, kullanıcıların bilinçlenmesi ve daha hızlı hedefe ulaşma isteği gibi amaçlar daha çok kullanılabilir olmaya zorlamıştır. Kullanılabilirlik, pazardaki ürünleri diğerlerinden ayrıştırmış, kullanıcıların tercihini değiştirmiş ve birbirlerine tavsiye etmelerini sağlamıştır. Kullanılabilirliğe olan ihtiyaç, günlük yaşam ile sınırlı kalmamış, dijital ortam ürünleri içinde gerekli olduğu anlaşılmıştır. Bu tezde dijital ortamlardaki yüzümüz olan web sitelerinin tasarlanma ve yayın süreçleri boyunca geçirdiği evreler kullanılabilirlik perspektifinden incelenmiş, site içerisinde hareketli görüntünün hangi tekniklerle kullanıldığı tespit etmek amaçlanmıştır. Web sitesi tasarımlarının ve site içerisindeki yazılım dillerinin teknolojik ilerlemelere bağlı olarak sürekli şekilde gelişmesi, kullanılabilirlik alanının zamana ve topluma uyumlu olarak kendini yenilemesi alan içerisinde belirli sınırların oluşmasını sağlamıştır. Bu sınırlar içerisinde oluşan birikimin tasarım süreci için gerekli olduğu düşünülerek yazılı kaynakların incelenmesi ve ulaşılan bilgilerin araştırmada toplanması yöntemi tercih edilmiştir. Sonuç olarak web sitesi tasarım sürecinin nasıl planlanması gerektiği belirlenmiş, site tasarımlarında hareketli görüntünün hangi amaç ve tekniklerle kullanıldığı bilgisine ulaşılmış ve arayüz kullanılabilirliğinin nasıl iyileştirilebileceği incelenmiştir. Bu çalışma özellikle web tasarım ve hareketli görüntü tasarımı alanlarında, araştırmacılara ve tasarımcılara süreci daha iyi anlama ve yönlendirmelerinde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Human beings have used a variety of tools to meet the needs of being human, such as health, cleanliness, housing, nutrition and education, starting from the first days of existence. These tools are constantly changing according to the age, environment and needs. These tools, which vary according to time and need, have forced them to be more usable in line with the latest technological developments, the progress of production, the loss of boundaries between similar products, the awareness of the users and the desire to reach the target faster. Usability has highlighted the product in the market, has changed the users preference and has been recommended to other users. The need for usability is understood to be necessary in digital media. In this research, web sites that represent us in digital environments during the process of designing and publishing are examined and it is aimed to determine which techniques are used by the motion graphic in the site. Continuous improvement of the website designs and software languages within the site with technological advances, adaptation of the usability field has created certain boundaries within the field. As a result, it is determined how to make the website design process, the purpose and techniques of using the motion graphic in site designs and how to improve interface usability. This study will guide researchers and designers to better understand and guide the process, especially in the areas of web design and motion graphic design.