Priko-etik bir fenomen olan Katarsisin müzikteki görünümü
Appearance of Catharsis that psycho-ethic phenomenon in music
- Tez No: 130248
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Aristoteles'in, katarsisi açıklamak için kullandığı en önemli tümce şudur; 'tragedyanın görevi, uyandırdığı acıma ve korku duygularıyla ruhun tutkulardan arınmasını sağlamaktır, (katarsis)' Buradan katarsisin, trajik bir dış uyaranın neden olduğu sürecin sonunda gerçekleşen ve ruhu arındıran bir fenomen olduğu ortaya çıkar. Bu projede, müziksel bir dış uyaranın niçin ve ne şekilde katartik etkiye neden olduğuna odaklanıldı. Sahne sanatları, edebiyat ve resim gibi diğer sanatlar içinde de incelenebilecek olan katarsis fenomeni, bu çalışmada müzik özelinde ele alındı. Çalışma üç bölümden oluşturuldu: Giriş; (Katarsis Fenomenin 'Felsefi Taban'ı Üzerine) Bu bölümde katarsisin etimolojisi ve tanımı, psikanalizdeki anlamı, psikolojik ve etik nedenleri, yazgıyla ve dinle ilişkisi verildi. I. Bölüm; (Katarsis Fenomenin Müzikteki Görünümü Üzerine) Bu bölümde, katarsisin müzikteki görünümü, katartik müziğe karşıt bir müzik olan epik müzik, dinsel müziklerdeki katarsis, müziğin niçin resme ve heykele göre öyküyü daha iyi betimlediği üzerinde duruldu. II. Bölüm; (Hüznün Müziksel Öğelerle Betimlenmesi Üzerine) Bu bölümdeyse, tragedyalardaki ruhsal süreçle katartik müziklerdeki ruhsal sürecin ortak noktaları; ezgi, armoni, söz ve ritimdeki katarsis; ve müziğin sözcük diline indirgenememesinden kaynaklanan katartik etki çözümsüzlükleri üzerinde duruldu. Bu proje, katarsisi tanımlayıp müzikteki görünümüne ilişkin kuramsal bir çerçeve oluşturarak, psikoloji-müzik ilişkisinin bir yönünü serimleyebilmek amacıyla gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This is the most important sentence that Aristotle used to explain catharsis;“The duty of tragedy is to ensure the sprit to purify from obsessions by its petition and fear (catharsis).”It is a phenomenon relieving the sprit at the end of a tragic external stimulator. In this project, it was focused on the reason of cathartic and how musical excternal stimulator effected. Catharsis may also be examined among stage arts, literature and drawing. In this study, it was examined for music. The study consists of three sections: Introduction (About Philosophic Base of Cathartic Phenomenon): In this section, the etimolohy and description of catharsis, the meaning in psychoanalysis, psychological and ethic reasons, and the relation with fate and religion. Section 1 (About Appearance in Music of Cathartic Phenomenon): In this section, the appearance of catharsis in music, epic music against cathartic music, catharsis in religious music and it was emphasized why music better descript the story when compared to drawing and sculpture. Section 2 (About Describing Melancholy With Musical Element): In this section, with spiritual process in tragedies, the comman points of spiritual process in cathartic music, melody, harmony, words and rhythm, and cathartic effect conflicts originated from unavailability of reducing mucis into words. This project defines catharsis, comprises theoretical frame on the appearance in music in order to be able to display the aspect of the relation with psychology and music. VI