Gıda sektöründe kritik kontrol noktaları ve tehlike analizleri (HACCP) ve ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi ilişkisinin incelenmesi
Analysis of hazard analysis and critical control points (HACCP) and ISO:9001:2000 quality management system relations in food industry
  1. Tez No: 130260
  2. Yazar: MERT TOPOYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Gıda sektöründe müşterilerin beklentilerimi karşılayabilmek için en önemli iki kavram üretilen gıdanın güvenliğinin sağlanması ve kaliteli olmasıdır. Bu iki özelliğin sağlanabilmesi için ise sistematik yaklaşımlar gereklidir. Gıda sektöründe bu gerekliliklerin sağlanabilmesi için en sık yararlanılan sistemler kaliteye yönelik olarak ISO 9001:2000 ve gıda güvenliğine yönelik olarak HACCP'tir. Bu iki sistemin bir arada uygulanması ise aralarındaki sinerjiyi arttırarak kuruluş performansını olumlu yönde etkilemektedir. Bu çalışma ISO 9001:2000 ve HACCP arasındaki ortak noktalan ve ilişkiyi ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde HACCP sistemi ve uygulanması ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü ISO 9001:2000 sistemine ayrılmıştır. ISO 9000 standartlarının genel yapısı, TS EM ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi - Şartlar standardı hakkında bilgiler ve sistemin kuruluşu ve işleyişi bu bölümde verilmektedir. Ayrıca HACCP ve ISO 9001:2000 arasındaki benzerlik ve ortak noktaların belirlenmesi de bu bölümde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde HACCP ve ISO 9001:2000 ilişkisi, dondurulmuş gıda sektöründe faaliyet gösteren Özgü-Özgörkey Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. örneği üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ensuring safety and quality of a food product are the two key factors which determine the degree of meeting customer expectations in food industry. Systematic approaches are required to meet these factors. ISO 9001:2000 for quality insurance and HACCP for food safety insurance are th& most frequently used systems in food industry to meet these criteria, implementation of these two systems together would increase the performance of the business by increasing the synergetic effect between the systems. This study is made to expose the common issues and relation of the two systems, ISO 9001 :2000 and HACCP. in first section, there is information on HACCP system and its implementation. Second s ection o f t his s iudy i s r eserved f or S SO 9 001 :2000. G eneral structure of ISO 9000 standards, information on TS EN ISO 9001:2000 Quality Management System - Requirements standard and establishing and implementing the system are described in this section. The common and related issues of HACCP and İSO 9001:2000 is also exposed in this section. Relation between HACCP and ISO 9001:2000 is studied in Özgü- Özgörkey Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., which is a company operating sn frozen food sector, m section three.