Metropolis de bulunmuş batı yamacı seramikleri
West slope ware from metropolis
  1. Tez No: 130263
  2. Yazar: AYGÜN EKİN MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Metropolis'de kazılar sırasında bulunmuş çok sayıda batı yamacı seramiği şimdiye kadar tek başına bir konu olarak ele alınmamıştır. Bu çalışma kapsamında, Metropolis batı yamacı seramiklerinin özelliklerinin, diğer merkezlerde bulunan örneklerle olan benzerlikleri ya da farklılıklarının, form ve bezeme tercihlerinin saptanması ve tarihlendirilmeleri amaçlanmıştır. Çalışmada 307 adet batı yamacı seramiği, tek tek çizilmiş, fotoğraflanmış ve katalog çalışmaları yapılmıştır. 307 adet parçanın 252 adet gibi büyük çoğunluğu Akropoüs'de ele geçmiştir. En çok tercih edilen formlar olarak,“Dış Yüzü Bezemeli Tas”,“Kantharos”ve“İç Yüzü Bezemeli Tabak”formları ön plana çıkmıştır.“Sarmaşık Dalı”,“Zeytin Yaprağı”ve " Î^^JJ * baskın bir şekilde tekrar etmekte, diğer bezemeler tek tük örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Akropolis'deki MÖ. 325-275'e tarihlenen Hellenistik mekan ve Hellenistik tabaka İçeren diğer sondajlar ile Kuzey Stoa'daki MÖ. 3. yy.'ın 2. çeyreğine tarihlenen Hellenistik tabakadan gelen malzemeler kronolojik açıdan çok önemlidirler. Çalışma sonucu, Metropolis'de batı yamacı seramiklerinin en erken evresinden Geç Stil evresinin sonuna kadar (MÖ. 3. yy. başı-MÖ. 2. yy. sonlan) kesintisiz devam ettiği anlaşılmıştır. Diğer merkezlerle yapılan karşılaştırmalar sonucunda, Metropolis malzemesinin karakteristik açıdan en çok Ephesos malzemesiyle benzerlik içinde olduğu görülmüştür. Analizler sonucunda batı yamacı seramiklerinin sarı-kırmızı renk ve tonianndaki kilinin, mikaiı olduğu ve sert pişirildiği anlaşılmıştır. Bu özellikleriyle ve daha önceden yapılan kil analizleri yardımıyla Metropolis batı yamacı malzemesinin yerel üretim olduğu görüşü ağırlık kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Upto present“west slope”ware from the Metropolitan excavations in western Anatolia were not considered in a comprehensive study in detail. The goals of this present study can be summarized as follows: the characteristic features of the Metropolitan“west slope”ware, ite similarities with other Hellenistic find spots, typology, identification and differences at their decoration corpus, as well as their chronology. During this study each piece of a 307 sherd collection were illustrated, photographed and catalogued individually. Dominantly 252 of these 307 pieces were recovered at the excavations of Metropolitan Acropolis. The most common typologies known at Metropolis are“decoration exterior cup”,“ksm^mroi”, and“decoration interior cup”. Most popular decoration patterns are as follows:“ivy and olive garlands”and“the spearhead necklace”; other motifs are rather rare. At Metropolitan excavations two archaeological sections are stratigraphicaily of great importance: sondages at the so-called“Hellenistic structure”, dated to the 325-275 B.C., as well as a further Hellenistic sequence at the Northern Stoa from the second quarter of the third century B.C. After the detailed investigations one came to the conclusion that the consumption of“west slope”ware at Metropolis started right after the first appearance of this pottery (i.e. third century B.C.), and it continued being a common vessel type of Metropolitan household until the end of second century B.C.. We also determined that Ephesian“west slope”ware fabric resembles to their Metropoliten parallels at most The archaeometrical analyses show that the Metropolitan“west slope”ware consists of a hard-fired yellowish- reddish colored and micaceous fabric. With these analyses we can assur local factory of“west slope”style ware at Metropolis.