Metropolis Kenti Ada 7 içerisindeki konut seramiği
House pottery which is in Part 7 of metropolis
  1. Tez No: 162578
  2. Yazar: EDA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Metropolis kentinin adalara ayrılmış bir kent planına sahip olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda adalara ayrılan kent içinde Ada 5 ve 7'de ortaya çıkarılan atriumlu evler bulunmaktadır. Bu evlerden çok sayıda Hellenistik ve Roma Dönemlerine ait seramik parçalan ele geçmiştir. Bu çalışma kapsamında Ada7'den bulunmuş seramikler incelenmiş, bunların konut tarihi ile olan ilişkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Ada 7'den ele geçen seramiklerin ilk aşamada tasnif ve istatistik çalışmaları yapılmıştır. Çizim ve fotoğrafları tamamlandıktan sonra, katalog çalışması yapılmıştır. Seramiklerin yakın ve uzak çevredeki benzerleri yardımıyla tarihlemeleri yapılmış, bu tarihlerin konuttan ele geçen sikkelerin tarihleriyle örtüşüp örtfişmediğine değinilmiştir. Bu buluntular ve mimari kalıntılar yoluyla konutun tarihi tartışılmış ve bir sonuca ulaşılması amaçlanmıştır. Bulunan Hellenistik seramiklerin bu dönemin tipik formları olan basit firnisli seramikler, Batı Yamacı seramikleri, kalıp yapımı kaseler ve unguentarium seramik gruplarından, tipik Roma seramiklerinden ise gri seramikler, ince duvarlı seramikler, sigillatalar ve unguentariumlar olduğu anlaşılmış, bunun yanı sıra her iki dönemde de görülen formlar olan günlük kullanım ve pişirme kapları ile kandiller değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Hellenistik Döneme tarihli malzemelerin yanında Roma üretiminin yoğun olduğu görülmüştür. Konutta bulunan dört mekanın tarihlenmesine çalışılmış ve Mİ, M2 ve M3 mekanlarının Roma Dönemine ait olduğu, M4 mekanının ise kullanımının Geç Hellenistik Dönemde başladığı ve Roma Döneminde de devam ettiği görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Metropolis has a city plan which was split parts, is thought. There are houses which has atrium, in part 5 and 7 of the city. Many Hellenistic and Roman pottery parts were obtained from these houses. In the contents of this study, the pottery that was found from part 7, was examined and the relation between these parts with the history of houses was searched. Firstly, the statistical and classification study was done about the pottery which was obtained. After finish drawing and photographing, the catalogue study was done. The study which is about their date, was done with help of potteries of near and far center look like to ours. And, the relation between the dates and the date of the pottery from the house, was examined. With the results, the history of the house, was argued. That Hellenistic potteries were found which are typical forms from this period; Hellenistic glaze ware, West Slope potteries, mold made bowls and unguentaiums; too Roman potteries are gray ware, thin walled potteries, sigillatas and unguentariums, were learned. And the forms of both period, plain and cooking ware and lamps were examined. To be result, that the Roman potteries are dense with the materials from Hellenistic period, were seen. The dates of four rooms from this house, were studied. And that Ml, M2 and M3 rooms are from Roman Period, M4 room is too from the late Hellenistic, and the Roman period, were found. vn