Yediemin depolarının sorumluluğu
The Responsibility of depots of trustees
  1. Tez No: 130262
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZKAN SUNGURTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET İcra ve İflas Hukukunda haczedilen malların muhafazası bakımından yedieminlik kurumu ve yedieminle yapılan sözleşme büyük önem taşımaktadır. Yediemin depo ve garajları, haczedilen malların muhafazası için açılan ve yediemin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan yerlerdir. Yediemin depoları, taşıdığı önem ve uygulamada yaşanılan sorunlar nedeniyle incelenmeye ve hakkında kanuni düzenleme yapılmaya ihtiyacı olan yerler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Yediemin depoları, ya İcra ve İflas Kanunumuzun 88. maddesi gereğince Adalet Bakanlığı tarafmdan ya da özel kişiler tarafından açılmaktadır. Adalet Bakanlığının açtığı depolar bir yönetmelikle düzenlenmekte, alacağı ücretler de her yıl çıkarılan bir tarife ile belirlenmektedir. Özel kişilerin açtığı depolar hakkında ise herhangi bir düzenleme yoktur. Bu çalışmada, genel olarak yediemin depoları ile yapılan yediemine bırakma sözleşmesi ve hukuki niteliği incelenerek sorumluluğun temeli belirlendikten sonra, bu amaca yardımcı olarak yedieminin sorumluluğuyla ilişkisi bakımından yedieminin hakları ve yükümlülükleri incelenmiştir. Çalışmanın ana amacı yediemin depolarının sorumluluğuyla ilgili var olan durumu belirlemek ve yedieminlik kurumunun gerekleri doğrultusunda olması gerekenleri ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla öncelikle yedieminlik ayrıntılı olarak ele alınmış ve yedieminin sorumluluğu çerçevesinde yediemin depolarının sorumluluğu incelenmiştir. Çalışmamız, özellikle özel yediemin depoları hakkındaki düzenleme yetersizliğinden dolayı, yedieminliğe ve yedieminin sorumluluğuna ilişkin genel durumların, yediemin depolarına uygulanmasının yeterli olmadığı ve bu durumun; temelinde güvenilirlik olan yedieminlik kurumu ile bağdaşmayan sonuçları ortaya çıkarabileceği sonucuna ulaşmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The trustee institution and the contract with that institution has a great importance with the point view of guarding the sequestrated goods in the Bailiff and Bankruptcy Law. The depots and garages of trustee are the places to be opened where the guarding of the sequestrated goods is provided. The depots of trustee are seemed as the places upon which there are needs to make some kinds of inspecting and putting in order from a judicial aspect due to the problems in practical life and their importance that they have. The depots of trustee are opened by the Ministry of Justice or by the third persons with the permission of the article 88 of the Bailiff and Bankruptcy Law. The depots opened by the Ministry of Justice are regulated by the instructions and the fares taken are regulated by a scale introduced annully. There is no regulation on the depots opened by the private parties. In this study, the depots of trustee and the contract giving to the trustee and its judicial currency are examined. After the base of responsibility defined, the liabilities and rights of the trustee are examined with having the aim of helping the realization of that aim. The heart target of the study is to situate the real being of the responsibilities of the depots of trustee and to put what has to be made in order to meet the needs of those institutions. With that aim, first of all, the trustee institution has been dealed deeply, then, around the responsibilities of trustee owner, the responsibilities of the depots of trustee are examined. The study arrived an important result which is the judicial regulating forms on the depots of trustee are not sufficient, which is not possible at the same time that the regulating forms upon the trustee owners should not necessarily be applied to the depots of trustee. This situation shows the fact that there may happen some unpleasant results which are not consistent with the trustee whose base is necessarily designed upon the reliability. VI