Vergi tahsilatında etkinlik
The Efficiency in tax collection
- Tez No: 130267
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bir devlet açısından en önemli gelir kaynağı vergilerdir. Vergilerin ilk amacı mali amaçtır. Devletin, üstlendiği görevleri yerine getirebilmesi, vergi tahsilatının etkin şekilde yapılabilmesine bağlıdır. Vergi tahsilatında etkinlik üç açıdan ele alınabilir. Birincisi, mevzuata yönelik etkinliktir. Vergi tahsilatında etkinlik için mevzuatın basit, anlaşılabilir ve günün koşullarına uygun olması gerekir. İkincisi, mali etkinliktir. Mali etkinliğin göstergesi, kamu harcamalarını karşılayacak düzeyde vergi geliri elde etmektir. Bu amaca yaklaşma derecesi, mali etkinliği değerlendirmede kullanılır. Üçüncüsü, İktisadi etkinliktir. Bu etkinlik kavramı vergi tahsil maliyetlerinin düşük olmasını ifade etmektedir. Vergi tahsilatında etkinlikten söz edebilmek için her üç etkinlik kriterinin birlikte değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmada öncelikle vergi tahsilatına ilişkin genel kavramlar ile vergi tahsilatındaki temel ilkelere yer verilmiştir. İkinci bölümde etkinlik kavramı ve vergi tahsilatında etkinlik kavramı açıklandıktan sonra, etkin bir tahsilata ilişkin unsurlar belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de Vergi Tahsilatının etkinliği hukuki, mali ve iktisadi açıdan analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax is the most important revenue for government. Fiscal aim is the main objective of taxation. Government should have an efficient tax collection for fulfilling its duties. There are three aspects of efficiency in taxation. First one is efficiency in legislation. For efficiency in tax collection, legislation should be simple, clear and adaptable to changing conditions. The second one is fiscal efficiency. Indicator of fiscal efficiency is providing enough revenue for government expenditures. Degree of coming close to this aim is used to evaluate fiscal efficiency. Third one is economic efficiency. Economic efficiency refers to lowering costs in tax collection. Assessment of efficiency in tax collection requires evaluation of these three criteria together. The first part of this study deals with main concepts and principles in tax collection. After examining the concepts of efficiency and efficiency in tax collection, elements related to an efficient tax collection are revealed in the second part. In the third part, efficiency in tax collection in Turkey is analyzed in respect of legal, fiscal and economic efficiency. vi