1989 yılından günümüze Türkiye' de vergi denetiminde yeminli mali müşavirlik kurumunun etkinliği
The effectiveness of certified public accountants institution in tax inspection in Turkey from 1989 onwards
- Tez No: 207551
- Danışmanlar: PROF.DR. Z. SACİT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Vergiler, kamu harcamalarının finansmanında kullanılan en önemli gelir kaynağıdır. Vergilerin zamanında ve tam olarak toplanabilmesi için vergi tahsilâtında etkinliğin sağlanması gerekir. Çağdaş vergi sistemleri beyan esasına dayanmaktadır. Beyan esasına göre mükellefler kazançlarını bir beyanname ile vergi dairesine beyan ederler. Beyan edilen kazançların gerçeğe uygun olup olmadığı ancak vergi denetimleri ile ortaya çıkarılabilir. Vergi denetimi, ödenmesi gereken verginin zamanında ve tam olarak ödenmesini sağlamak amacıyla vergi idaresinin ve mükelleflerin vergi kanunlarından doğan yükümlülüklerini yerine getirip getirmediklerinin belirlenmesidir. Türkiye' de vergi denetimi ilk kez Maliye Teftiş Kurulu' nun 1789 yılında kurulmasıyla başlamıştır. Günümüzde ise vergi denetimleri, Maliye Bakanlığının merkez taşra teşkilatında görev yapan denetim birimleri tarafından yapılmaktadır. Türkiye' de gerçekleştirilen başlıca vergi denetim türleri; vergi incelemesi, bilgi toplama, yoklama ve aramadır. Türkiye' de vergi denetiminin mevcut yapısından kaynaklanan bazı sorunlar vergi denetiminin etkin ve verimli bir şekilde yapılmasını engellemektedir. Mali tabloların doğru ve güvenilir olması bir kamu kurumu olan Maliye Bakanlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu tablolara dayanılarak vergi matrahı ve dolayısı ile vergi hesaplanmakta ve hesaplanan vergi mükellefe tebliğ edilerek tahakkuk ettirilmektedir. Bu nedenle Maliye Bakanlığı da vergi matrahının doğru olarak tespiti için muhasebe sistemi içinde üretilen bilgilerin vergi mevzuatı hükümlerine uygun olup olmadığını denetlemektedir. Bu denetimi hem kendi elemanları vasıtası ile hem de bu konuda yetki tanıdığı yeminli mali müşavirler aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Dünyadaki yeminli mali müşavirlik kurumu ile ilgili gelişmeler Türkiye' de de uygulama alanı bulmuştur. Serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik meslekleri ile ilgili kanuni düzenleme çalışmaları Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren süregelmiştir. Nihayet 01.06.1989 tarih ve 3568 sayılı ?Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu? ile bağımsız denetçilik mesleği kanuni düzenlemeye kavuşturulmuştur. Türkiye' de bağımsız denetçilik mesleğini ve faaliyetlerini düzenleyen temel kanun 3568 sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebecilik Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu' dur. Yeminli Mali Müşavirlik Kurumunun ortaya çıkışı ve kanuni düzenlemeler dikkate alındığında meslek kanunu ile ortaya çıkan tasdik prosedürü meslek mensubunun ?bağımsız uzman? niteliğine zarar vermekte ve onu bir vergi denetçisi konumuna koymaktadır
Özet (Çeviri)
Taxes are the most important source to finance public expenditures. It is necessary to provide efficiency in collection of taxes for collecting taxes in full on time. Modern tax systems are based on the tax payers? declaration. According to based on declaration, tax payers declare their taxable income to the tax office by the tax return. Whether tax payers? declaration is true or not can only be revealed by the tax audits. Tax audit aims to determine whether tax authority and tax payers fulfill their responsibilities arising from tax laws in order to provide taxes for being paid on time. Tax audit commenced in Turkey with the establishment of the Board of Tax Inspectors in 1789. Currently, tax audits in Turkey are carried out by the central and local units of the Ministry of Finance. The tax audit carried out in Turkey can be categorized as collecting information, searching thoroughly intensive tax control and inspecting. Some problems stemming from the current structure of tax audit undermine effective and efficient tax audits. Financial table?s being proper and reliable for Ministry of Finance as a public institution posses huge importance. As depending on these tables, figures showing taxable value and thus tax are being calculated and this calculated tax is being assessing by notifying tax payer. Due to this reason, Ministry of Finance audits whether financial accounting information?s used for determing the nature of figures showing taxable value as proper are in accordance with tax legislation or not. This work of auditing is fulfilled both by it is own auditing personnel and certified financial consultants which are authorized with auditing. The development about the association of certified financial consulting in the world has an area in practice in Turkey. The work for legal regulation with respect to occupation of self employed accounting, self employed accounting financial consulting and certified financial consulting has gone on for a long time since the first years of Republic. Finally, the occupation of independent auditing has legal regulation with the application of law number 3568 and dated as 01.06.1989 of self employed accounting, self employed accounting financial consulting and certified financial consulting. The basic law which regulates independent auditing job and activities in Turkey is Turkish law number 3568 self employed accounting, self employed accounting financial consulting and certified financial consulting law. Turkish Law number 3568 is the essential law that regulates accounting professions and their activities. The emergence of association of certified financial consulting and certification procedure that is emerged through the law of occupation regarding legal arrangement is giving harm to characteristic of Independent Expert of member of occupation and is describing it as tax auditor