Sigorta sözleşmelerinde ispat sorunları
The Problems of proof in insurance contracts
- Tez No: 130272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 502
Özet
ÖZET Sigorta müessesi, kişilerin tek başlarına altından kalkamayacakları kadar ağır sonuçlara neden olabilen rizikolara karşı birden fazla kişinin malvarlıklarını birleştirmek suretiyle bu rizikolara karşı koyabilme ihtiyacından doğmuştur. Sigorta sözleşmesi ile kişiler karşı karşıya kalabilecekleri bazı rizikolara karşı sigorta himayesine kavuşmaktadır. Sigorta sözleşmesi tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Sigorta sözleşmesi taraflara karşılıklı haklar sağlar ve borçlar yükler. Sigorta sözleşmesinin taraflarından birinin sözleşme ile doğan haklarını kullanması itiraza uğrar veya karşı taraf sözleşmeden doğan yükümlülüklerini ihlal eder ise, sigorta sözleşmesinin tarafları arasında bir uyuşmazlık çıkmış olur. Bu uyuşmazlığın çözümü sırasında yani yargılama aşamasında ispat kuralları uygulanacaktır. Medeni Kanun'un 6. maddesi uyarınca“bir vakıadan kendi lehine haklar çıkaran taraf o vakıayı ispat yükünü taşır”. Bu çalışmada sigorta sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklarda ispat yüküne ilişkin bu temel kural ve kuralın istisnaları açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca sözleşmenin taraflarının uyuşmazlığın çözümü sırasında yerine getirmeleri gereken diğer usuli yükler ve dikkate alınması gereken ispat hukuku kuralları incelenmiştir. İspat faaliyeti delil olarak adlandırılan ispat vasıtaları ile yapılır. Sigorta sözleşmesine dayanan uyuşmazlıklarda da taraflar, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda düzenlenen kesin deliller ve kanunda belirtilen hallerde takdiri deliller ile, kendi lehlerine hak çıkardıkları vakıaların gerçekleşmiş olduğu hususunda hakimde kanaat oluşturmaya çalışacaklardır. Hakim kural olarak ibraz edilen delilleri serbestçe takdir eder. Hakimin kanaatinin derecesi ispat ölçüsü ile ilgilidir. Kural ispat ölçüsü hakimin tam kanaate ulaşmasıdır. Ancak sigorta sözleşmesine dayanan uyuşmazlıklarda da illiyet bağının, kusurun, menfi vakıaların ispatı gibi durumlar ile karşılaşıldığında ispat ölçüsünün düşürülmesi gerekebilir. Sigorta sözleşmesi gereğince sigorta bedelini ödeyen sigortacının sigortalının haklarına halef olma hakkı ve koşullan ile taraflar arasında en fazla uyuşmazlığın ortaya çıktığı riziko ve sigorta zararı ayrı bölümler halinde ispat hukuku açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Institution of insurance has stemmed from the necessity of bearing risks, which could cause such serious consequenses that people may not be able to overcome those by themselves. More than one person should combine their property in order to form this institution. Whit an insurance contract, people get protection against some risks whic they might face. An insurance contrakt is the one whic charges both parts mutually. It provides them with mutual rights and charges them to carry out some duties. If one of the parts of the insurance contrakt objects to the other part due to using his rights arising from the contrakt, or if the other part violates his obligations arising from the contract, there appears a obligations arising from the contract, there appears a dispute between the parts of the contract. During the solution of the disagreement, that is, in the process of judgement, rules of proof will be applied. According to the sixth (6th) article of the Civil Code,“in a case, the part who claims that he has rights, bears the burden of proof.”In this study, this basic rule regarding the burden of proof in disgutes originating from the insurance contract and the exceptions of the rule have been explained. Moreover, other procedural burdens, which must be carried out by the parts of the contrakt during the solution of the dispute and the rules of evidentiary law have also been examined. The act of proof is made with the means of evidence. İn disgutes arising from the insurance contrakt, with conclusive evidence determined in the Low of the Procedural Judgement and discreationary evidence in the cases stated in the low, both parts will try to convince the judge that the events, in which they claim to be right, took place. The judge, as a rule, uses his discreationary power in an independent way in order to assess the evidence submitted to him. The degree of the judge's discreation is relevant up to the level that is necessary to convince the judge. The rule is the judge's being completely convinced. However, in disputes arising from the insurance contrakt, when faced with some cases such as causality relation, defect or the proof of negative cases, it may be necessary to decrease the level of proof. According to the insurance contract, the insurar, which paid the cast of the insurance has the right to be the successor of the insured person. The insurar's rights, its conditions, and risks, which cause disputes most between the parts and the insurance damage have been evaluadet in separate chapters in terms of the proof low.